Historie biblijne: 10 – Herod Wielki część 2

Materiał cyfrowy

Wracamy do omawiania rodziny Heroda. W odcinku 8 omówiłem historię dziadka i ojca Heroda Wielkiego. Byli oni zarządcami u królów Machabejskich. Jest to wzór, który powtarza się przez historię. Jest jakaś dynastia królów i dynastia zarządców. Tz. po królu rządzi jego syn, a zarządcą królestwa jest syn poprzedniego zarządcy. Tak te dwie dynastie współistnieją aż do momentu, gdy zarządcy przejmują władzę. Tak się stało w Judzie. Jeszcze ojciec Heroda był tylko zarządcą, ale już Herod królem. W historii powtarzało się to wielokrotnie, np. Karolingowie przejęli władzę we Francji, Stuartowie w Szkocji, a niektórzy historycy twierdzą, że kimś takim był także Piast Kołodziej, który przejął władzę po królu Popielu. My wróćmy jednak do I wieku p.n.e.

W poprzednich odcinkach mówiłem o wpływach greckich. Widać je w imieniu Antypater, była to grecka forma imienia Antypas. Ojciec Heroda czyli Antypas II jest bardziej znany jako Antypater II, bo używał tego greckiego imienia. Jego syn miał już tylko greckie imię. Imię to, czyli imię Herod to prawdopodobnie połączenie dwóch greckich słów: “heros” czyli bohater, wojownik oraz “ode” czyli pieśń. Można więc chyba przetłumaczyć imię Herod jako “pieśń o bohaterze” albo “pieśń o wojowniku”.

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 5, Klasa 6, Klasa 7, Klasa 8
Przedmiot Religia
Dokumenty
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio .mp3
Download Tag
Instrukcja

Podkasty Piotra

Piotr Borowski - programista i podkaster. Mieszka i pracuje w UK jako
web developer, a po pracy uczy dzieci historii. W 2017 roku zaczął wraz
z grupą dzieci nagrywać podkast "Historia wg Dzieci". Jest to audycja
historyczna tworzona po części także przez dzieci.

Zapraszam do naszej grupy na FB. Zapraszam na naszą stronę. Jeżeli chcielibyście wesprzeć ten podkast to zapraszam także na naszą stronę na patronite.

https://historiawgdzieci.pl/podkast/lista
https://www.facebook.com/groups/historia.dla.dzieci
https://patronite.pl/historia-dla-dzieci

Musisz się zalogować i musiałes pobrać ten plik, aby wysłać recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.