Lektura nadobowiązkowa- „Spotkanie nad morzem”

Materiał cyfrowy

Jako poloniści musimy trzymać się spisu lektur obowiązkowych, ale mamy już pewną swobodę w doborze tytułów nadobowiązkowych do omówienia z uczniami. I tu chciałabym polecić nieco  zapomnianą książkę, która doskonale nadaje się już dla czwartoklasistów. Myślę o powieści Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem”. 
Lektura nie jest bardzo obszerna, więc nie przeraża dzieci ilość tekstu. Natomiast treść jest niesamowicie bogata w wartościowe przesłania:
tolerancja,
– osierocenie
– niepełnosprawność
– skutki II wojny światowej
– relacje między dziećmi
– przyjaźń.
Wymieniłam tylko te najważniejsze, ale wraz z uczniami można doszukać się jeszcze wielu innych i skupić się na tych, które uznamy za istotne.
Jednak, omawiając ten tekst z czwartoklasistami, musiałam pamiętać, że mają jeszcze duży problem z notowaniem. Stąd zainspirowałam się notatkami rysunkowymi, na które trafiałam w Internecie i stworzyłam własne dopasowane do tej lektury i tego, o czym chciałam z dziećmi rozmawiać. Dzięki temu uczniowie tylko uzupełniali luki, a bonusem dla nich było kolorowanie obrazków, co na tym poziomie edukacji nadal jest bardzo chętnie wykonywaną przez dzieci czynnością.

Poniżej zamieszczam moje propozycje lekcji, tematów i notatek do tej lektury. Są to wyłącznie pewne sugestie, z których można, ale wcale nie trzeba skorzystać.  Zawsze należy pamiętać o tym, że nasza lekcja powinna być dostosowana do poziomu wiedzy i umiejętności naszych uczniów, nie zaś do naszych aspiracji i wyobrażeń:)

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4
Przedmiot Język polski
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne .jpg
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja

Radość uczenia

Jestem polonistką, nauczycielem dyplomowanym z ponad 20-letnim stażem. Może to niezbyt wiele, ale pewne refleksje na temat swojej pracy już mam i postanowiłam się nimi podzielić. Robię to na własnym blogu https://nauczycielblog.blogspot.com/ i fanpage FB Radość uczenia https://www.facebook.com/radoscuczenia.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *