Opracowanie pytań na maturę ustną 2023 – „Mitologia”

Materiał cyfrowy

Przygotowany przeze mnie zbiór opracowań 9 pytań z puli pytań jawnej na maturę ustną 2023 z książki „Mitologia” Jana Parandowskiego zawiera konspekty wypowiedzi zgodne ze standardami oceniania na nowej maturze. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za poszczególne pytania, zapoznaj się z moją propozycją odpowiedzi. Zadbałam o to, aby każdy konspekt miał odpowiednią strukturę:

 • wstęp
 • rozwinięcie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego
 • kontekst literacki
 • zakończenie (podsumowanie rozważań)

Nauka do matury ustnej 2023 z języka polskiego powinna być mądra, dlatego dzięki mojemu opracowaniu dostajesz dwa w jednym – zagadnienia są wzbogacone o konteksty pochodzące z lektur obowiązkowych. W ten sposób podczas nauki jednocześnie powtarzasz wiedzę z pozostałych utworów, które obowiązują na egzaminie.

Część konspektów odpowiedzi jest dostępna za darmo na mojej stronie w zakładce poświęconej Mitologii Jana Parandowskiego. Plik PDF liczy 25 stron.

Zagadnienia opracowane w e‑booku:

 1. Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura?
 2. Motyw matczynej miłości.
 3. Rola Fatum w świecie starożytnym
 4. Motyw labiryntu w literaturze
 5. Jakie wizje zaświatów można odnaleźć w literaturze?
 6. Mity jako metafory ludzkiego losu i działania
 7. Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu
 8. Problematyka winy i kary
 9. Jaki jest los dobroczyńców ludzkości?

Po zakupie otrzymasz dostęp do pliku w formacie PDF.

Nie zachęcam do uczenia się opracowań na pamięć – chcę jedynie służyć pomocą w sytuacji, gdy nie wiesz, jak zabrać się za opracowanie poszczególnych tematów. Moje omówienia mogą być drogowskazem podczas opracowywania własnych schematów wypowiedzi.

Kategorie ogólne Szkoła ponadpodstawowa
Klasa/wiek Szkoła ponadpodstawowa
Przedmiot Język polski
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , ,
Instrukcja

babaodpolskiego

Polonistka w jednym z warszawskich liceów, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Udzielam korepetycji z literaturo- i językoznawstwa, prowadzę warsztaty pisarskie, wspomagam proces uczenia się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu; pomagam zdobyć odpowiednie umiejętności i przygotowuję do egzaminów. Moim konikiem jest dydaktyka pisania wypracowań. Wiem, że moje starania mają sens, gdy uda mi się pokazać niedowiarkom, że potrafią myśleć logicznie także o języku.
Specjalizuję się w pracy z osobami w spektrum autyzmu; wspomagam w nauczaniu domowym; pracuję z osobami cierpiącymi na zaburzenia nastroju. Przygotowuję do konkursów literackich, kuratoryjnych, olimpiad. Mogę pochwalić się dużym gronem finalistów. Informacje o moim wykształceniu, projektach społecznych, artykułach i doświadczeniu zawodowym można przeczytać na stronie www.babaodpolskiego.pl

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *