Opracowanie pytań na maturę ustną 2023 – „Pan Tadeusz”

Materiał cyfrowy

Przygotowany przeze mnie zbiór opracowań 10 pytań z puli pytań jawnej na maturę ustną 2023 z „Pana Tadeusza” zawiera konspekty wypowiedzi zgodne ze standardami oceniania na nowej maturze. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za poszczególne pytania, zapoznaj się z moją propozycją odpowiedzi. Zadbałam o to, aby każdy konspekt miał odpowiednią strukturę:

 • wstęp
 • rozwinięcie na podstawie „Pana Tadeusza”
 • kontekst literacki
 • zakończenie (podsumowanie rozważań)

Nauka do matury ustnej 2023 z języka polskiego powinna być mądra, dlatego dzięki mojemu opracowaniu dostajesz dwa w jednym – zagadnienia są wzbogacone o konteksty pochodzące z lektur obowiązkowych. W ten sposób podczas nauki jednocześnie powtarzasz wiedzę z pozostałych utworów, które obowiązują na egzaminie.

Część konspektów odpowiedzi jest dostępna za darmo na mojej stronie w zakładce poświęconej „Panu Tadeuszowi”. Plik PDF liczy 30 stron.

 

Zagadnienia opracowane w e‑booku:

 1. Funkcje obrazów przyrody w utworach literackich.
 2. Obraz dworu szlacheckiego w literaturze.
 3. Znaczenie kraju dzieciństwa dla człowieka.
 4. Motyw tęsknoty za ojczyzną.
 5. Zwyczaje i obyczaje szlacheckie w kulturze polskiej.
 6. Rola tradycji patriotycznych.
 7. Literackie portrety polskiej szlachty.
 8. Czy szlachetnymi uczynkami można odkupić ciężką winę?
 9. Motyw przemiany bohatera.
 10. Emigracja jako doświadczenie Polaków.

Po zakupie otrzymasz dostęp do pliku w formacie PDF.  Nie zachęcam do uczenia się opracowań na pamięć – chcę jedynie służyć pomocą w sytuacji, gdy nie wiesz, jak zabrać się za opracowanie poszczególnych tematów. Moje omówienia mogą być drogowskazem podczas opracowywania własnych schematów wypowiedzi.

Kategorie ogólne Szkoła ponadpodstawowa
Klasa/wiek Szkoła ponadpodstawowa
Przedmiot Język polski
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , , ,
Instrukcja

babaodpolskiego

Polonistka w jednym z warszawskich liceów, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Udzielam korepetycji z literaturo- i językoznawstwa, prowadzę warsztaty pisarskie, wspomagam proces uczenia się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu; pomagam zdobyć odpowiednie umiejętności i przygotowuję do egzaminów. Moim konikiem jest dydaktyka pisania wypracowań. Wiem, że moje starania mają sens, gdy uda mi się pokazać niedowiarkom, że potrafią myśleć logicznie także o języku.
Specjalizuję się w pracy z osobami w spektrum autyzmu; wspomagam w nauczaniu domowym; pracuję z osobami cierpiącymi na zaburzenia nastroju. Przygotowuję do konkursów literackich, kuratoryjnych, olimpiad. Mogę pochwalić się dużym gronem finalistów. Informacje o moim wykształceniu, projektach społecznych, artykułach i doświadczeniu zawodowym można przeczytać na stronie www.babaodpolskiego.pl

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *