Zestaw Powtórka A1.1 język polski jako obcy

Materiał cyfrowy

Ten zestaw możesz wykorzystać zarówno na początku pracy z grupą, jak i do powtórek. Możesz korzystać z kart pojedynczo albo skonstruować swoją grę planszową – musisz wybrać zestawy kart, z których będziesz korzystać. Gry zostały przygotowane z myślą o dorosłych uczących się języka polskiego jako obcego. Łatwo je uprościsz lub utrudnisz tak, żeby wykorzystać je na poziomach A1-A2+.

W instrukcji do planszy znajdziesz gotowy pomysł rozgrywki na pierwszą lekcję z nową grupą lub lekcję po przerwie.

Zestaw jest poszerzeniem zestawu START o karty „Kim jesteś? Zawody i role społeczne” oraz „Dokończ zdanie… Poziom A1”. Jeżeli masz już zestaw START, możesz dokupić te karty oddzielnie.

W skład zestawu wchodzą:
– zestaw plansz do gry (plansza uniwersalna + zaimki osobowe)
– karty „to czy to”,
– karty „TAK czy NIE” razem z dodatkiem na poziom A1/A2
– karty „Moje naj…”

– karty „Kim jesteś? Zawody i role społeczne”

– karty „Dokończ zdania… Poziom A1”

Każdy z materiałów ma instrukcję z poradami i propozycjami wykorzystania. Instrukcja, jak wykorzystać planszę zawiera gotową „Legendę” do gry z wykorzystaniem kart z tego zestawu. Musisz tylko wydrukować materiały i możesz grać 🙂

Karty możesz wykorzystać też niezależnie od planszy, np. na rozgrzewkę. 

W zestawie nie ma kart przeznaczonych specjalnie do rozgrywki z planszą zaimki osobowe. Traktuj ją jako prezent i wykorzystaj z posiadanymi już z innych źródeł czasownikami. Zestawy czasowników pojawią się w mojej ofercie niebawem. Z dostępnych w tym momencie materiałów do planszy z zaimkami pasuje zestaw „Kim jesteś? Zawody i role społeczne”. Możesz go dokupić samodzielnie lub w zestawie Powtórka A1.1, który jest rozwiniętą wersją zestawu START.

 

Wszystkie materiały zostały zaprojektowane jako gry wielokrotnego użytku. Możesz je dowolnie łączyć, mieszać i uzupełniać ulubionymi grami znanych wydawnictw. Możesz też tworzyć własne materiały. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia 🙂

 

Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy poszczególnych gier.


TO CZY TO?

Zestaw zawiera 10 par, z których uczeń powinien wybrać to, co mu bardziej odpowiada, np. wieś/miasto, kawa/herbata.
Karty można wykorzystać przy takich tematach, jak:
– preferencje (wyrażanie, pytanie, porównywanie z kolegami z grupy),
– poznawanie innych osób z grupy,
– porównywanie – stopniowanie przymiotników i przysłówków.
Gra zawiera instrukcję z sugestiami wykorzystania kart oraz miejscem na notatki.

 

TAK CZY NIE?

Zestaw zawiera 20 fraz na poziomie początkującym A1. Zadaniem uczniów jest przeczytanie zdania i zdecydowanie, czy to prawda o nich czy nie. Bardziej zaawansowane osoby mogą rozwinąć myśl. Nauczyciel może zadawać dodatkowe pytania.

Gra zawiera instrukcję z sugestiami pytań oraz miejscem na notatki.

 

Dodatek na poziom A1/A2 zawiera 7 (3 w dwóch wariantach – łatwiejszym i trudniejszym – dla Słowian) fraz na poziomie początkującym A1/A2. Na wyższym poziomie zachęcam innych uczniów do dopytywania i porównywania swoich odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. Karty z dodatku wykorzystuję razem z wersją na poziomie A1.


MOJE NAJ…

10 kart zawiera opisy, które uczniowie powinni rozwinąć, np. Najlepsza kawiarnia w moim mieście. Najgorsze jedzenie jakie jadłem/jadłam. Uczeń, który wylosował kartę opowiada o zadanym zagadnieniu, a pozostali mogą mu zadawać dodatkowe pytania.

Gra zawiera instrukcję z sugestiami wykorzystania.

 

KIM JESTEŚ? ZAWODY I ROLE SPOŁECZNE

Zestaw zawiera 50 kart z nazwami osób (35 zawodów i 15 ról rodzinnych/społecznych), zawody są zazwyczaj w rodzaju męskim, a nazwy członków rodziny w obu rodzajach.

Karty można wykorzystać do ćwiczenia definowania słów, tworzenia żeńskich nazw zawodów lub praktyki narzędnika. Szczegółowe sugestie gier znajdują się w instrukcji.

 

Grę można wykorzystać samodzielnie lub z planszą. Na planszy z zaimkami osobowymi można dodatkowo ćwiczyć odmianę czasownika „być”.

 

 

DOKOŃCZ ZDANIA

Zestaw zawiera 26 unikatowych początków zdań (Lubię… oraz Nie lubię… występują x3). Zadaniem uczniów jest uzupełnienie tych zdań. Zdania sugerują czas teraźniejszy, przyszły oraz przeszły. Zawierają słownictwo związane z rodziną oraz nazwy pór roku.

Na dodatkowych, pustych kartach uczniowie mogą napisać swoje propozycje zdań.

Karty można wykorzystywać w rozgrywce wielokrotnie – mogą wracać do talii.

 

PLANSZA DO GRY

Dla kogo jest ta plansza?

Dla nauczycieli, którzy chcą raz wydrukować i móc wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli sam_a grasz w planszówki to na pewno z czasem przyjdą Ci do głowy pomysły, jak połączyć planszę z materiałami znanych wydawnictw tak, żeby dopasować rozgrywkę idealnie do Twojej grupy.

 

Planszę uniwersalną mogą wykorzystać wszyscy nauczyciele i trenerzy, nie tylko językowcy. Jedyne co musisz zrobić to stworzy (lub dobrać) karty z zadaniami. Plansza uniwersalna sprawdzi się też na szkoleniach czy warsztatach.

Dzięki planszy uniwersalnej możesz wykorzystać znane uczniom materiały w nowy sposób z nutką rywalizacji 😉

 

Dodatkowo w zestawie jest plansza z polskimi zaimkami osobowymi. Można ją wykorzystać do ćwiczenia odmiany czasowników we wszystkich czasach, przekształcania i budowania zdań.

 

Jeżeli nie przepadasz za planszówkami i uczysz języka polskiego jako obcego, możesz wykorzystać moje gotowe karty i pomysły. Je też możesz dowolnie łączyć 😀

 

Zestaw uniwersalna plansza do gry + plansza zaimki osobowe zawiera:
– uniwersalną planszę pionową – 1 strona,
– uniwersalną planszę poziomą – 1 strona,
– instrukcję z poradami, jak wykorzystać planszę uniwersalną – 5 stron,
– plik .docx z legendą – do edycji zgodnie z poleceniami w Twojej grze – 1 strona,
– planszę zaimki osobowe pionową – 1 strona,
– planszę zaimki osobowe poziomą – 1 strona.

Kategorie ogólne Edukacja dorosłych
Klasa/wiek Klasa 7, Klasa 8, Szkoła ponadpodstawowa, Edukacja dorosłych
Przedmiot Język polski dla obcokrajowców
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne .png
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , , ,
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową 31 - 40
Czy materiał zawiera odpowiedzi? Nie
Przeznaczenie materiału dla nauczyciela
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności do 45 min
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności W zależności od wybranych kart gra planszowa może zająć ok. 40-45 minut, a przy licznej lub rozgadanej grupie do godziny. Karty można wykorzystać samodzielnie, jedno zadanie powinno zająć ok. 10-20 minut.

mypolishteacher

Jestem lektorką języka polskiego jako obcego i pracuję z dorosłymi. Swoją zawodową przygodę zaczynałam od pracy z klientem korporacyjnym i może dlatego uważam, że nauka powinna przede wszystkim być przyjemna i skuteczna, a zadania domowe... nieobowiązkowe ;)W czasie prawie 6 lat pracy uczyłam osoby z ponad 50 krajów na całym świecie!Prowadzę zajęcia stacjonarne i online, a także warszawską edycję spotkań konwersacyjnych Polish Cafe.Działam też dla nauczycieli języka polskiego jako obcego - prowadzę konto na Instagramie @kacik_nauczycielski, organizuję cykl spotkań rozwojowych Krąg Lektorek oraz konsultacje indywidualne.Materiały, które tutaj udostępniam zostały sprawdzone na moich uczniach, często w wielu grupach i kontekstach. Jestem entuzjastką gier planszowych (też w życiu prywatnym 😉), dlatego przemyślanych i przetestowanych na lekcjach lub Polish Cafe gier można znaleźć tu najwięcej. 

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *