Arka Noego – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Arka Noego to gra wymagająca współpracy 2-4 dzieci. Oparta jest na motywach biblijnej historii Noego. Noe wraz z synami zbudował już arkę oraz zebrał prawie wszystkie znane mu zwierzęta. Zostały już tylko te, jakie można spotkać na terenach, które w przyszłości ludzie nazwą Polską. Czas nagli wszystkich, więc rodzinie Noego wystarczy go tylko na jeszcze jedną wyprawę w poszukiwaniu ostatnich 14 ptasich par. Jeśli się uda je złapać, to wszyscy wygrają. Jeśli nie, to fauna po potopie nie będzie taka sama.

Liczba graczy:

 • 1-4

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • umiejętności klasyfikacji,
 • współpracy,
 • nazw polskich ptaków

Biblijna podstawa gry:

 • Księga Rodzaju 6:9-22.

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: po 1 dla każdego gracza
 • Kostki: 1 zwykła
 • Żetony/Karty: tak, dołączone do gry

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (3 marca)
 • Międzynarodowy Dzień Ptaków (1 kwietnia)
 • Światowy Dzień Zwierząt (4 października)

Zasady gry Arka Noego:

Gra wymaga dodatkowo przygotowania po jednym pionku dla każdego gracza oraz wycięcia przynajmniej 2 kompletów kart z ptakami (str. 2-4 pliku z grą). Karty rozkładamy rozkładamy wg rodzajów ptaków – ułatwi to ich odszukiwanie w trakcie gry. Na początku wszyscy gracze ustawiają się polu z arką. Następnie kolejno poruszają się o tyle pól, ile oczek wypadnie na kostce. Jeśli pionek zatrzyma się na polu z rysunkiem ptaka, to gracz zabiera kartę z takim samym ptakiem. Gdyby nie było już takiej karty, to gracz ma prawo do kolejnego ruchu. Jeżeli pionek zatrzyma się polu z pytajnikiem, to gracz wybiera sobie 4 dowolne karty z ptakami oraz kartę „NIC” i podaje je innemu graczowi. Ten miesza je i odwraca obrazkiem do dołu. Gracz, którego pionek zatrzymał się na znaku zapytania losuje jedną kartę a reszta kart wraca do puli. Gra kończy się, gdy wszyscy gracze wrócą na pole z arką (wejście na to pole kończy każdy ruch – nawet jeśli gracz wyrzucił więcej oczek). Gracze wygrywają jeśli uda się im wspólnie zgromadzić 14 par ptaków. Uwaga! Niektóre pary ptaków umieszczone są na jednej karcie i nie ma potrzeby zebrania dwóch takich kart.

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain.

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

Nazwa każdego z ptaków zawiera głoskę „cz”. Do zasad dodajemy konieczność jej wymówienia (gdy dziecko otrzymuje kartę). Jeśli dziecko gra częściej może nazywać ptaki z pamięci. 2 komplety karty mogą również zostać wykorzystane jako memo.

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *