Hodowca – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Hodowca to gra o handlu. O podejmowaniu decyzji w sytuacji, gdy nie wiemy co będzie dalej. Tak jak w prawdziwym życiu. Na szczęście w grze nie tracimy prawdziwych pieniędzy. Za to należy przypomnieć dzieciom, że nadmierna zachłanność może sprowadzić nieszczęście i trzeba zawsze pamiętać o trzymaniu zapasu jedzenia dla hodowanych zwierzaków.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-3)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania w zakresie 100
  • podejmowania decyzji
  • podstaw ekonomii
  • radzenia sobie z porażki

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt.
  • Kostki: 1 szt. z oczkami 1-4 (gra bardziej realna) lub 1 zwykła (gra może prowadzić do wysokich wyników – liczenia powyżej 200).
  • Żetony: przynajmniej po 100 żetonów królików i monet (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Handlowca (2 lutego)
  • Światowy Dzień Królika (26 września)
  • Światowy Dzień Zwierząt (4 października)
  • Dzień Kupca (8 grudnia)

Zasady gry „Hodowca”:

Przed rozpoczęciem gry dajemy każdemu z graczy 4 króliki i 3 monety. Na początku swojej kolejki gracz płaci za jedzenie dla swoich królików 1 monetę oraz jeśli ma przynajmniej 2 króliki dostaje 1 nowego. Jeśli ktoś nie ma czym zapłacić za jedzenie przegrywa. Po nakarmieniu zwierząt gracz rzuca kostką i sprawdza jaka jest aktualna cena królików na targu. Za tę cenę może w tej kolejce (ale nie musi) kupić lub sprzedać króliki. Sprzedać można wszystkie lub część posiadanych królików. Jeśli wszyscy gracze rozegrają swoją kolejką należy przesunąć pionek o 1 pole (mija 1 miesiąc). Wygrywa ten, kto na końcu dwunastego miesiąca jest najlepszym hodowcą, czyli ma najwięcej królików (a nie pieniędzy).

Zalecam do gry modyfikację kostki (zastąpienie pięciu i sześciu oczek na ściankach liczbami 2 i 3). Z jednej strony pozwoli to na zmniejszenie końcowej ilości królików oraz przeliczanych w międzyczasie pieniędzy. Z drugiej strony liczby 1 (króliki bardzo tanie) oraz 4 (króliki bardzo drogie) będą wypadały rzadziej co też jest zgodne z prawami rynku. Jeśli w grze będą używane drukowane żetony z gry to warto je wydrukować na grubszym papierze np. kartkach z bloku technicznego oraz w większych ilościach (2-3 razy każda ze stron z żetonami).

Grę stworzono w Microsoft Publisher z wykorzystaniem obrazków znajdujących się w programie.

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *