Oznaki jesieni – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Oznaki jesieni to gra planszowa utrwalająca u dzieci 6 oznak jesieni (kolorowy liść, kasztan, żołądź, dynia, odlatujące ptaki, deszcz). Celem jest odnajdywanie na planszy symboli wylosowanych na kostce. Na koniec gracze porównują jak dużo symboli udało im się odnaleźć jako pierwszych.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-3)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • cech charakterystycznych pór roku
  • przeliczania do 6
  • porównywania wielkości zbiorów
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: 6 szt. dla każdego gracza (nie są dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Początek Kalendarzowej Jesieni (23 września)

Zasady gry:

Przed przystąpieniem do gry należy przygotować specjalną kostkę. Najlepiej w tym celu nakleić na drewniany sześcienny klocek wszystkie 6 symboli (po 1 na każdą ściankę). Symbole są dostępne na dole tej strony. Gra przeznaczona jest dla 2-3 osób. Na początku każdy z graczy przygotowuje dla siebie 6 jednakowych pionków (każdy gracz ma swój kolor) lub innych żetonów, które odróżniają go od innych graczy (np.: jeden gracz ma guziki a drugi kamyki). Potem na zmianę rzucają kostką. Jeśli wypadnie symbol pola, które jest wolne to kładą na nim swój żeton. Jeśli wylosowany symbol jest na zajętym polu to nic się nie dzieje. Gra kończy się, gdy wszystkie zostaną zakryte. W przypadku młodszych lub bardziej niecierpliwych dzieci można się umówić, że gramy do zakrycia 5 pól lub na czas. W tym ostatnim wypadku ustawiamy klepsydrę lub minutnik na 5 min. Na koniec liczymy pola zakryte przez każdego z graczy. Kto zakrył więcej pól wygrywa. Przed przystąpieniem do gry należy przygotować specjalną kostkę. Najlepiej w tym celu nakleić na drewniany sześcienny klocek wszystkie 6 symboli (po 1 na każdą ściankę). Symbole są dostępne na dole tej strony. Gra przeznaczona jest dla 2-3 osób. Na początku każdy z graczy przygotowuje dla siebie 6 jednakowych pionków (każdy gracz ma swój kolor) lub innych żetonów, które odróżniają go od innych graczy (np.: jeden gracz ma guziki a drugi kamyki). Potem na zmianę rzucają kostką. Jeśli wypadnie symbol pola, które jest wolne to kładą na nim swój żeton. Jeśli wylosowany symbol jest na zajętym polu to nic się nie dzieje. Gra kończy się, gdy wszystkie zostaną zakryte. W przypadku młodszych lub bardziej niecierpliwych dzieci można się umówić, że gramy do zakrycia 5 pól lub na czas. W tym ostatnim wypadku ustawiamy klepsydrę lub minutnik na 5 min. Na koniec liczymy pola zakryte przez każdego z graczy. Kto zakrył więcej pól wygrywa.

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain z openclipart.org

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *