Pasterze – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Pasterze to wyścig dla 2-3 dzieci. Gra oparta jest na motywach historii bożonarodzeniowej. Celem każdego z graczy jest dostanie się do stajenki, gdzie narodził się Jezus. Niestety pastuszkowie są strachliwi poruszają się jedynie, gdy zobaczą anioła w odpowiednim kolorze. Dla uproszczenia przyjęto, że czarny anioł nikomu nie pomaga.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • nazw kolorów
  • podziału kolorów na podstawowe i pochodne
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt dla każdego gracza (żółty, czerwony, niebieski)
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak (dołączone do gry)

Biblijna podstawa gry:

  • Ewangelia Łukasza 2:8-13

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Boże Narodzenie (25-16.12)

Zasady gry:

Pasterze to gra dla 2-3 osób. Nawiązuje w luźny sposób do wydarzeń opisanych w Ewangelii Łukasza. Pasterze starają się jak najszybciej dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Są trochę strachliwi, trochę nieufni, więc podążają za aniołem, który ma kolor ich ubrań (ruch o 2 pola) lub kolor pochodny (ruch o 1 pole). W kolorach pochodnych są małe kółka przy polach startowych. Np. pasterz w żółtym stroju przesunie się o 2 pola, gdy zobaczy żółtego anioła. O 1 pole, gdy zobaczy zielonego, pomarańczowego lub brązowego. Nie poruszy się, gdy zobaczy czerwonego, niebieskiego, fioletowego lub czarnego.

Na początku gracze ustawiają swoje pionki na polu z pasterzem. Karty z aniołami układa się białą stroną do góry w prawym, górnym rogu planszy. Potem gracze kolejno ciągną karty z aniołami i sprawdzają czy anioł jest w kolorze, któremu ufa pasterz. Jeśli tak, to przesuwają swój pionek stosownie do koloru anioła. Gra kończy się, gdy wszyscy gracze dotrą do stajenki.

Dla utrudnienia można pytać dzieci po wylosowaniu właściwego anioła jaki kolor trzeba dodać do koloru pasterza, aby otrzymać kolor anioła. Np. jeśli grający niebieskim pasterzem wylosuje niebieskiego anioła to musi dodać „ „żadnego” a jeśli brązowego to musi powiedzieć „żółty i czerwony” .

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain z openclipart.org i pixabay.com.

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *