Scenariusz: Sztuczki matematyczne

Scenariusz na ciekawe zajęcia pozalekcyjne lub przerywnik lekcji matematyki.
Za pomocą rachunku algebraicznego można przeprowadzić wyjaśnienie zastosowanych sztuczek np. ze starszymi uczniami SP -klasy 7 i 8.
Materiał można wykorzystać także przy tematach na dowodzenie w klasie 8. Z jednej strony ciekawa rozrywka, z drugiej uzasadnianie i argumentowanie.
Dla młodszych uczniów zamieściłam graficzne uzasadnienie dwóch sztuczek.
WSKAZÓWKI
Drukuję instrukcje dla uczniów, rozdaję kalkulatory i proszę o wykonanie poleceń.
Proszę uczniów o podanie wyniku, a ja mając ściągę dla nauczyciela odpowiadam, jak jest data urodzenia, czy wybrana liczba.
Uczniom zdradzam sekret dopiero pod koniec lekcji, prosząc, aby pobawili się z rodzicami w domu. Przy okazji ćwiczymy umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Sztuczki są znane dotyczą odgadywania liczby pomyślanej, czy daty urodzenia. Materiał, który opracowałam jest gotowy do skserowania, a w części dla nauczyciela znajdują się wyjaśnienia zebranych sztuczek.

Film prezentujący materiał: https://youtu.be/z91T0gkyIKA

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4, Klasa 5, Klasa 6, Klasa 7, Klasa 8
Przedmiot Matematyka
Dokumenty .docx
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag ,
Instrukcja

Matmistrz

Metody nauczania, które stosuję w pracy, zachęcają młodych ludzi do rozwijania swoich zdolności i przynoszą efekty w postaci wysokich wyników na egzaminie ósmoklasisty. Jednak najbardziej jestem dumna z tego, że sprawiam, iż matematyka staje się przyjazna dzieciom, że wspólnie szukamy jej we wszystkich dziedzinach życia, odkrywamy jej znaczenie i piękno. Uczniowie pod moim kierunkiem nie tylko rozwijają się, ale pokonują swoje ograniczenia, czasem sięgają nawet po najwyższe nagrody- medale na mistrzostwach świata w Speed Stacking.
Prowadzę bloga https://matmistrz.blogspot.com, na którym umieszczam opracowane przeze mnie materiały. Być może staną się one inspiracją dla nauczycieli-młodych oraz tych z doświadczeniem, ale nadal poszukujących nowych pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć.

Mam także doskonale opracowane materiały z innych przedmiotów, które z powodzeniem mogą być wykorzystane na lekcjach.

Musisz się zalogować i musiałes pobrać ten plik, aby wysłać recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.