Szumiący las – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Szumiący las to gra, której głównym celem jest ćwiczenie wymowy głoski „sz”. Wszyscy gracze muszą razem przejść przez zaczarowany las, w którym przeszkody znikają z drogi, gdy wymówimy ich nazwę a drzewa rozstępują się, gdy usłyszą swój szum. Dodatkowo wszyscy gracze grają jako jedna drużna, co może przydać się na początkowy etapie uczenia radzenia sobie z porażką.

Przy okazji dziękuję wszystkim użytkownikom FB, którzy wsparli mnie pomysłami.

Liczba graczy:

 • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

 • wymowy głoski „sz”
 • przeliczania
 • nazw zwierząt leśnych
 • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

 • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
 • Kostki: nie
 • Żetony/Karty: 11 szt (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

 • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (3 marca)
 • Światowy Dzień Lasu (21 marca)
 • Światowy Dzień Drzewa (10 października)

Zasady gry:

Do gry potrzebny będzie 1 pionek oraz wycięte i ułożone na stosie karty (dołączone do gry). Pionek ten należy ustawić na polu z przedszkolną wycieczką (dziećmi). Wszyscy gracze grają jako jedna drużyna próbując pomóc przejść przez zaczarowany, szumiący las. Pierwszy gracz przesuwa pionek o 1 pole (wypadnie na pole z drzewem). Aby drzewo przepuściło wycieczkę dalej gracz musi zaszumieć tak, jak to drzewo, czyli powiedzieć długo lub wielokrotnie „sz”. Jeśli mu się to uda to następny gracz będzie mógł przesunąć pionek na kolejne pole. Jeśli nie, to kolejny gracz będzie musiał zaszumieć itd. Oceny prawidłowości wymowy „sz” dokonuje dorosły (o ile gra z dziećmi). Jeśli grają same dzieci to liczy się zdanie większości graczy. Po wejściu na pole ze znakiem zapytania trzeba wziąć kartę ze stosu i powiedzieć (z pamięci lub przeczytać lub powtórzyć za dorosłym) jak nazywa się to co widać na obrazku. Jeśli gracz właściwie nazwie obrazek to przeszkoda znika a następny gracz może znów przesunąć pionek. Jeśli nie, kolejny gracz musi wymówić nazwę z karty. Gra kończy się po dotarciu do zielonej strzałki.

Gra stworzona w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domain z openclipart.org.

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *