WSKOCZ NA WYŻSZY POZIOM. ĆWICZENIE DLA UCZNIÓW KLAS 7-8 pozwalające wzbogacać i doskonalić język wypowiedzi

Materiał cyfrowy

     WSKOCZ NA WYŻSZY POZIOM. ĆWICZENIE DLA UCZNIÓW KLAS 7-8 pozwalające wzbogacać i doskonalić język wypowiedzi

Dość częstym problemem, z którym zmagają się uczniowie, jest ubóstwo języka                         w dłuższych wypowiedziach pisemnych. Stąd ograniczanie się do najprostszych rozwiązań językowych, częste powtórzenia tych samych wyrazów, konstrukcji a w konsekwencji utrata punktów w kryterium językowym.

    Chcąc zróżnicować konstrukcje zdaniowe w swoich rozprawkach czy opowiadaniach, uczniowie mogą potrzebować podpowiedzi-wzorców, które pokażą, jak proste zdania zamieniać w nieco bardziej wyszukane. Przygotowane przez mnie ćwiczenie składa się z dwóch części. W pierwszej pokazuję 20 przykładowych sposobów na udoskonalenie wypowiedzi, wzbogacenie słownictwa i stylu. Każde ze zdań odwołuje się do lektur obowiązujących podczas egzaminu ósmoklasisty.

     W drugiej części uczeń, wybierając odpowiadający mu sposób, próbuje udoskonalić proste konstrukcje, przy okazji ponownie przypominając sobie bohaterów i tematykę poznanych lektur.

Uczniowie o wysokich kompetencjach ćwiczenie mogą wykorzystać do samodoskonalenia. Pozostali powinni pracować pod okiem nauczyciela, który pomoże zaobserwować i objaśnić specyfikę wskazanych sposobów i naprowadzi na samodzielne rozwiązania.

      Zalecam wykonywanie ćwiczenia w kilku ratach- na przykład w ostatnich minutach lekcji zająć się tylko jednym zdaniem lub podzielić obszerne ćwiczenie na kilka mniejszych partii. Mały sukces może mobilizować uczniów do dalszej pracy.

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 7, Klasa 8
Przedmiot Język polski
Dokumenty
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , ,
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

LEKCJA POLSKIEGO

Jestem nauczycielką dyplomowaną języka polskiego i etyki. W szkole podstawowej uczę od ponad dwudziestu lat, od kilku mam także okazję pracować z licealistami. Tworzę sporo materiałów autorskich, starając się dostosowywać metody pracy do potrzeb konkretnej grupy. Swoje pomysły prezentuję na stronie Lekcja polskiego na FB oraz w kilku grupach nauczycielskich.
( https://www.facebook.com/profile.php?id=100064046290164)

Recenzje

 • Polecam

  Świetny materiał.

  Dla 17 z 36 osób ta recenzja była pomocna.

  Pomóż innym użytkownikom znaleźć najbardziej pomocne recenzje

  Czy ta Recenzja jest pomocna? TAK NIE

 • Napisz recenzję

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *