Wyzwanie – SPRYTNE OBLICZENIA kontra OBLICZENIA SPOSOBEM PISEMNYM (mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie)

Materiał cyfrowy

Wyzwanie – SPRYTNE OBLICZENIA kontra OBLICZENIA SPOSOBEM PISEMNYM (mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie).

Wyzwanie najlepiej przeprowadzić po powtórzeniu z uczniami obliczeń sposobem pisemnym – dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

Każda para uczniów otrzymuje wydrukowane strony z przykładami sprytnych obliczeń. Omawiamy wspólnie z uczniami przykłady sprytnych obliczeń, aby każdy je zrozumiał.
Wyzwanie składa się z 2 rund. W pierwszej rundzie jedna osoba z pary wykonuje sprytne obliczenia, a druga obliczenia sposobem pisemnym. Uczniowie wykonują obliczenia w tym samym czasie i tych samych zadań (na czas). Osoba, która wykonuje sprytne obliczenia, może mieć przed sobą kartki z przykładami sprytnych obliczeń.
W drugiej rundzie uczniowie zamieniają się rolami. Po każdej rundzie uzupełniamy tabelę.

Na koniec analizujemy wyniki wyzwania wraz z uczniami i dyskutujemy.
Można zaproponować, aby uczniowie wymyślili inne sposoby na sprytne obliczenia i podzielili się nimi z klasą.

W każdej rundzie są do obliczenia 4 przykłady – jeden na dodawanie, jeden na odejmowanie, jeden na mnożenie i jeden na dzielenie.

Produkt zawiera (pliki do pobrania):
– Edytowalna wersja w PowerPoint™.
– Wersja do druku w PDF + klucz odpowiedzi.

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4, Klasa 5, Klasa 6, Klasa 7, Klasa 8
Przedmiot Matematyka
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , , ,
Instrukcja

Inspire Math Matematyka

Tworzę matematyczne materiały edukacyjne dla nauczycieli z całego świata.

Głównie skupiam się na amerykańskim stylu nauczania, czyli na grywalizacji, nauczaniu opartym na projektach, zastosowaniu matematyki w życiu codziennym, nauczaniu przez odkrywanie oraz na połączeniu matematyki ze sztuką.

Grywalizacja/gamifikacja to wykorzystanie mechanizmów znanych z gier np. do pobudzania do nauki. Tworzę gry i escape roomy, które motywują uczniów do rozwiązywania zadań poprzez zdobywanie punktów, przechodzenie do kolejnych etapów i wygrywanie. Stworzenie wciągającej fabuły powoduje, że dziecko chce przejść dalej i samo sięga do książek, aby znaleźć poprawny wynik. Każdy z nas potrzebuje motywacji, więc dlaczego nie motywować dzieci do nauki poprzez połączenie jej z grami?

Uczniowie zapamiętują z lekcji najwięcej, gdy działają praktycznie. Nauczanie oparte na projektach oraz nauczanie przez odkrywanie pomaga uczniom przejąć odpowiedzialność za swoją naukę. Ciekawość pomaga zaangażować się uczniom i lepiej zrozumieć temat, zamiast tylko zapamiętywać zasady lub formuły.

Połączenie matematyki i sztuki zwiększa kreatywność wśród uczniów. Wzmacnianie zdolności artystycznych pozytywnie wpływa na umiejętności związane z matematyką. To połączenie powoduje, że umysł myśli w nowy i nieoczekiwany sposób.

FB - Inspire Math Matematyka
https://www.facebook.com/inspire.math.matematyka

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *