Budujemy nasz dom – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Budujemy nasz dom to gra planszowa dla 2-4 dzieci. W trakcie gry gracze będą mieli musieli zebrać elementy niezbędne do zbudowania domu (m.in. ściany z cegieł, okna, drzwi, dach, komin). W grze nie jest ważna kolejność zbierania tych elementów, ale ich ilość. 

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb
  • planowania
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: po 11 szt dla każdego gracza (nie dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień budowlańca (25 września)

Zasady gry:

Celem gry jest zbudowanie domu. Praca podzielona jest na części i należy je wszystkie wykonać – na szczęście w dowolnej kolejności. Grę rozpoczyna się od rozdania graczom Planów Budowy. Następnie wszyscy ustawiają swoje pionki na polu z majstrem i kolejno rzucają kostkami. Ilość oczek pokazuje o ile pól należy przesunąć pionek. Po zatrzymaniu się gracz sprawdza, czy brakuje mu w Planie Budowy takiego elementu. Jeśli tak, to zaznacza sobie jedno pole przy tym takim samym obrazku. Jeśli ma już wystarczającą ilość takich elementów to nic się nie dzieje. W grze istnieją dwa rodzaje pól specjalnych. Majster pozwala na dołożenie żetonu na dowolnym polu własnego Planu Budowy. Rozbiórka to utrata jednego, dowolnego żetonu z własnego Planu. Wygrywa gracz, który pierwszy zbierze
wszystkie elementy niezbędne do budowy domu (zakryje wszystkie pola z cyframi na własnym Planie Budowy).

Gra wymaga dodatkowo przygotowania po 1 jednym pionku oraz po 11 żetonów dla każdego z graczy. Potrzebna będzie też 1 kostka.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com.

Gra powstała jako jedna z pierwszych w mojej pracy z dziećmi. Oryginalny plik z grą datowany był na 29.06.2001. Nie było w nim umieszczonej instrukcji a grafika była w niskiej rozdzielczości. Przeznaczona była jedynie dla 2 graczy. Wszystkie te mankamenty zostały poprawione w tej wersji gry.

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

W przypadku dzieci z ORM można dodatkowo pytać „Gdzie ta część będzie w domu?” (poza ścianami, które będą odniesieniem). Np: okno będzie w ścianie, dach nad ścianą, komin na dachu, ogród przed domem/ścianą.

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *