Czarna dziura – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Czarna dziura to gra dla 2-4 dzieci. Jest wyścigiem, który uczy dzieci wybranych, podstawowych pojęć z zakresu astronomii.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania w zakresie 1-6
  • odejmowania
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień Kosmosu (21 maja)

Zasady gry:

Na początku gracze rzucają kostką, aby określić, z którego pola startują. Jeśli wypadnie 1 lub 2 to gracz ustawia pionek na zielonej rakiecie. Jeśli wypadnie 3 lub 4 to gracz ustawia pionek na czerwonej rakiecie. Jeśli wypadnie 5 lub 6 to gracz ustawia pionek na niebieskiej rakiecie. Potem gracze kolejno rzucają kostkami i przesuwają swój pionek o tyle pól, ile pokazała kostka. Po ruchu grawitacja czarnej dziury przyciąga do siebie rakietę. Jeśli pionek zatrzymał się na polu z czerwoną obwódką to grawitacja działa najsilniej i gracz musi cofnąć pionka o 2 pola. Jeśli obwódka jest czarna to odległość od czarnej dziury zmniejsza jej siłę oddziaływania i gracz cofa się jedynie o 1 pole. Jeśli obwódka jest biała to czarna dziura jest tak daleko, że przestaje przyciągać i gracz nie cofa się po wykonaniu ruchu. Jeśli gracz cofnie się na ciemne pole pośrodku planszy to przegrywa, bo grawitacja w miejscu jest zbyt wielka. Gracz, który pierwszy dotrze na Ziemię okrywa się sławą i wygrywa.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *