Dwa zamki – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Dwa zamki” to gra wykorzystująca zręczność oraz zdolności decyzyjne 2 graczy. Gracze poruszają swoimi wieżami w celu zdobycia wież przeciwnika a w konsekwencji i jego zamku.

Liczba graczy:

  • 2

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania w zakresie 6
  • porównywania wielkości
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 20 szt dla każdego gracza (pionki muszą stwarzać możliwość nakładania się na siebie)
  • Kostki: nie
  • Żetony: nie

Zasady gry:

Celem gry jest umieszczenie własnego pionka (wieży) w zamku przeciwnika. Na początku każdy z graczy ustawia swoje pionki na ciemnych polach jednego koloru. Na każdym polu startowym jest liczba, która określa ile pionków (ustawionych w wieżę) powinno na nim stanąć. Pionki (wieże) mogą się poruszać tylko po liniach prostych (nie wolno po skosie, nie można „łamać” ruchu w jednej kolejce). Poruszać można tylko całą wieżę. Nie można jej rozdzielać na mniejsze kawałki. Każdy pionek (wieża) może poruszyć się maksymalnie o tyle pól na ile jest wysoki. Na przykład wieża złożona z 4 pionków może poruszyć się o 1,2,3 lub 4 pola po prostej. Bicie wieży przeciwnika polega na wejściu na jej pole i dodaniu swoich pionków na wierzch bitej wieży. W ten sposób powstaje większa wieża kontrolowana przez bijącego gracza (właściciela określa kolor pionka na górze). Raz zbitą wieżę można zbić kolejny raz. Nie wolno bić kontrolowanych przez siebie wież. Oprócz zbicia wieżę można stracić jeśli się ona wywróci na planszy (bo np. jest zbyt wysoka). Pionki z wieży, która upadła, usuwa się na stałe z planszy. Nie można w tym celu specjalnie czy przypadkowo potrząsać planszą. Bić można tylko równą lub wyższą wieżę (zbudowaną z tej samej lub większej ilości pionków).W grze istnieje przymus ruchu. Kto się nie może ruszyć przegrywa. Nie ma przymusu bicia

Gra wykonana w OpenOffice z wykorzystaniem grafik na licencji Public Domian z opencliart.org

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *