"Biologia-Lubię to" Mariola Dyl

Nazywam się Mariola Dyl, mam 36 lat, od 10 lat pracuję w szkole podstawowej. Jestem absolwentką Akademii Pomorskiej w Słupsku , ukończyłam również studia podyplomowe z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zaczynałam pracę w zerówce, przeszłam etap pracy z maluchami w edukacji wczesnoszkolnej. Aktualnie uczę przyrody i biologii. Moje motto brzmi: "Bądź takim nauczycielem, jakiego chciałbyś dla swojego dziecka".
Od zawsze lubiłam rysowanie, od jakiegoś czasu fascynuje mnie sketchnoting oraz inne formy myślenia wizualnego. Moim marzeniem jest odejście od stereotypowego nauczania tablicowego. Lubię angażować uczniów w myślenie, pobudzać ich kreatywność, dawać tzw „pole do popisu” ich wyobraźni i spontaniczności.
Prywatnie od 11 lat jestem żoną , mam dwóch wspaniałych synów, psa, dwie kotki i rybki. Relaksuję się rysując lub oddając się mojej drugiej pasji –ogrodnictwu. Wśród kwiatów odpoczywam i nabieram mocy na kolejny dzień, kiedy ogrody pustoszeją wśród jesienno - zimowej aury wychodzę pobiegać.
Materiał, który przygotowuję tworzę przede wszystkim z myślą o uczniach. To dla nich przyswajanie wiedzy ma być przyjemnością. Obserwując niechęć uczniów do notowania w sposób tradycyjny, zauważyłam , że te same treści w innej formie są o wiele łatwiejsze do zapamiętania. Im więcej słów chcemy przekazać , tym nasza notatka staje się dłuższa i trudniejsza do zapamiętania. Zastąpienie ich rysunkami, symbolami, grafiką pozwala na wzmocnienie procesu myślenia u ucznia. Ułatwia notowanie, zapamiętywanie, a jednocześnie pobudza mózg do myślenia. Jeśli jeszcze uczeń – szczególnie ten młodszy, może dodatkowo „współtworzyć” notatkę – poprzez wypełnianie karty pracy, jej kolorowanie, kreowanie całości – zapomina, że właśnie się uczy. I to jest efekt, do którego dążę.
Swoją pasją chcę też dzielić się z innymi wspaniałymi nauczycielami, których każdego dnia odkrywam w mediach społecznościowych. Czerpię z ich kreatywności, dają mi ogromną moc i chęć pogłębiania wiedzy i rozwoju osobistego. To także ukłon w stronę rodziców, którzy w natłoku codzienności pragną wspierać swoje dzieci w ich codziennych zmaganiach szkolnych. Moje rysunki wykonuję ręcznie, ale przymierzam się też do pracy z tabletem graficznym. Prowadzę swój Fanpage na Facebooku i Instagramie "Biologia -Lubię to". Zapraszam do korzystania z moich notatek.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *