Na wsi – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Na wsi” to gra planszowa, w której poruszamy się po gospodarstwie rolnym. Przy okazji gracze zbierają karty ze zwierzętami i roślinami charakterystycznymi dla tej części naszego kraju. W grze trzeba zebrać co najmniej 10 różnych kart.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania w zakresie 10
  • przyrody
  • wiedzy o Polsce
  • radzenia sobie z porażki

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony: 64 karty (dołączone do gry), ok. 20-30 żetonów monet (dołączone do gry, ale można też użyć guzików lub monet 1 gr)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych (2 października)

Zasady gry:

Celem gry jest zebranie 10 różnych kart ze zwierzętami lub roślinami uprawianymi na wsi. Jeśli gracz ma kilka takich samych kart to liczymy je jako jedną. Na początku gry każdy z graczy wybiera swój kolor i ustawia pionek na polu z domkiem w wybranym kolorze. Po ustawieniu się na polach startowych każdy z graczy dostaje po 4 karty z roślinami lub zwierzętami umieszczonymi na polach własnego koloru (w sumie 16). Jeśli gracz zakończy ruch na polu z domem innego gracza to musi mu dać w prezencie 1 monetę (o ile ją ma). Gracze mogą dodatkowo wymienić się po 1 karcie. Wymiana taka wymaga zgody obu graczy. Po wejściu na pole innego gracza (z symbolem zwierzęcia lub rośliny) gracz może otrzymać kartę z jej symbolem. Jeśli nie ma jeszcze takiej karty, to może dokonać jej zakupu płacąc 2 monety lub 1 własną kartę. Właściciel pola i karty nie może w takim wypadku odmówić wymiany. Jeśli już ma taką kartę to nic się nie dzieje. Jeżeli gracz zakończy ruch na polu własnego koloru lub na polu z symbolem monety to dostaje 1 monetę. Gdy gra mniej niż 4 graczy, to kolory nie wybrane przez nich stają się neutralne. Oznacza to, że kart zwierząt tego koloru nie rozdajemy graczom na początku gry. Zatrzymanie na tych polach nie powoduje konieczności zapłaty 1 monety (w domu) a karty roślin i zwierząt można tylko kupić za 2 monety.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *