Najlepszy strażak – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Najlepszy strażak to gra dla 2 dzieci. Oboje starają się ugasić jak największą ilość pożarów. Jako, że cała akcja gry dzieje się w Królestwie Matematyki to pożar udaje się zgasić, gdy na 1 kostce wypadnie (wersja łatwiejsza) lub gdy suma oczek z dwóch kostek to (wersja trudniejsza) liczba parzysta. Jeśli tak się stanie strażak zabiera jeden żeton pożaru z planszy. Wygrywa ta osoba, która zbierze więcej żetonów. Wersja łatwiejsza (dzienna) pozwala na zremisowanie. Wersja trudniejsza (nocna) wymusza zwycięstwo jednego z graczy.

Liczba graczy:

  • 2

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania do 25
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: nie
  • Kostki: 2 zwykłe
  • Żetony/Karty: 20-25 żetonów pożaru (dołączone do gry)

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Międzynarodowy Dzień Strażaka (4 maja)

Zasady gry:

Gra jest przeznaczona dla 2 osób. Na początku trzeba zapełnić tabelkę u dołu planszy żetonami ognia. Każdy z graczy staje do wyścigu o miano najlepszego strażaka. Tytuł ten przypadnie osobie, która ugasi najwięcej pożarów w lesie. Gracze na zmianę latają swoimi helikopterami i polewają wodą 2 lub 4 pola lasu. Polewanie polega na rzuceniu kostką i sprawdzeniu czy wypadnie parzysta liczba oczek. Jeśli tak, to gracz zabiera z planszy żeton z ogniem. Jeśli wypadnie nieparzysta to gracz nic nie bierze, bo pożaru nie udało się ugasić w tym miejscu.
Na planszy „Dzień” helikopter może zabrać 2 porcje wody na raz a zatem każdy gracz może w swojej kolejce sprawdzić 2 razy czy wynik rzutu 1 kostką jest parzysty. 20 pól z ogniem preferuje wynik remisowy w pojedynku graczy. Na planszy „Noc” helikopter może zabrać 4 porcje wody na raz a zatem każdy gracz może w swojej kolejce sprawdzić 4 razy czy wynik rzutu (suma oczek z dwóch kostek) jest parzysty. 25 pól z ogniem wymusza zwycięstwo jednego z graczy

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *