Piszemy przewodnik historyczny – klasa 4

Materiał cyfrowy

Przewodnik historyczny – oto pomysł na małą innowację: całoroczny projekt klasowy lub ostatnie lekcje historii w roku szkolnym, niespodziewane zastępstwa, kółko historyczne czy edukację domową. Zadanie można również łatwo zaadaptować dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (tego nie zrobiłam, ponieważ spe są bardzo różne, ale w razie zainteresowania chętnie pomogę).

Na czym polega pomysł? 

Projekt polega na napisaniu przez dzieci przewodnika po miejscach historycznych, omawianych w klasie 4. Pojedynczo lub w parach dzieci uzupełniają:

  • w wersji projektu całorocznego – po jednym elemencie omawianego tematu
  • w wersji projektu na zakończenie roku – po dwie strony przewodnika

Dzieci wpisują w ramki informacje o położeniu geograficznym wybranej miejscowości, zaznaczają jej położenie na mapie, znajdują zdjęcia, które drukują i wklejają lub wykonują rysunek, opisują obrazek, opisują krótko wydarzenie związane z tym miejscem oraz postaci historyczne związane z wydarzeniem, podają jego datę i wyszukują ciekawostkę.

Co zyskujemy? 

  • powtarzamy wiadomości
  • doskonalimy umiejętność szukania źródeł
  • poznajemy zasady użytkowania zdjęć (łatwo tu wprowadzić pojęcie domeny publicznej)
  • ćwiczymy wypowiedzi pisemne
  • ćwiczymy rysowanie – odwzorowanie zdjęć

W załączeniu dwa pliki: w wersji całorocznej podajemy autorów każdego zadania, w wersji końcoworocznej – poszczególnych tematów. Oba pliki są w formacie docx., co pozwala dowolnie je modyfikować w zależności od konkretnej grupy.

Dobrej zabawy!

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4
Przedmiot Historia
Dokumenty .docx
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja

Historycznie

Choć uczę historii od ponad 20 lat, to cały czas doskonalę swoje umiejętności przedmiotowe i metodyczne - lubię zarówno nowe technologie jak i metody tradycyjne. Proponowane tu przeze mnie materiały sprawdziły się u moich uczniów. Może więc i Tobie się przydadzą?

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *