Współczesny patriotyzm – poker kryterialny

Materiał cyfrowy

Materiał zawiera grę w pokera kryterialnego na temat współczesnego patriotyzmu.

Celem gry jest ustalenie hierarchii kryteriów związanych z tym pojęciem, a sama rozgrywka – toczona w grupach kilkuosobowych – skłania do (często burzliwych, choć zależy od grupy) dyskusji. Oczywiście można dodać kilka własnych definicji współczesnego patriotyzmu.

Grę można stosować na lekcjach wosu, HiTu, lekcjach wychowawczych, ewentualnie też na historii. Bardzo dobrze nadaje się na niespodziewane zastępstwa, sprawdza się też przed wszystkimi świętami narodowymi w klasach szkół ponadpodstawowych lub ostatnich klasach SP 😉

Instrukcja gry:

  1. Celem gry jest ustalenie hierarchii kryteriów związanych z pojęciem współczesnego patriotyzmu.
  2. Plansza podzielona jest na trzy obszary: kryteriów najważniejszych, drugorzędnych i trzeciorzędnych. Wewnątrz planszy znajdują się dwa miejsca, na których należy umieścić karty z kryteriami uznanymi za najważniejsze. W kolejnej części znajdują się cztery miejsca na kryteria drugorzędne, w trzeciej osiem miejsc na kryteria uznane za trzeciorzędne. Pozostałe karty, uznane przez graczy za mniej istotne, zostaną umieszczone poza planszą.
  3. Gra zaczyna się od rozdania kart.
  4. Gracz rozpoczynający grę wybiera spośród swoich kart tę, którą uważa za najważniejszą, głośno odczytuje jej treść i i umieszcza ją w takim miejscu planszy, które uważa za odpowiednie. Każdy kolejny gracz powtarza tę czynność.
  5. Jeżeli pole, na którym gracz chce umieścić swoją kartę jest zajęte, może on zaproponować zastąpienie leżącej tam karty nową. Najpierw jednak musi przekonać grupę o chęci zamiany. Po wysłuchaniu gracza grupa podejmuje decyzję (rozmawia, ew. głosuje).
  6. Odrzucona karta wraca do właściciela.
  7. Wygrywa ten, który pierwszy umieści wszystkie karty na planszy.
  8. Gra kończy się, gdy wszystkie karty zostaną wykorzystane.
Kategorie ogólne Szkoła ponadpodstawowa
Klasa/wiek Klasa 7, Klasa 8, Szkoła ponadpodstawowa
Przedmiot Wiedza o społeczeństwie
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag ,
Instrukcja

Historycznie

Choć uczę historii od ponad 20 lat, to cały czas doskonalę swoje umiejętności przedmiotowe i metodyczne - lubię zarówno nowe technologie jak i metody tradycyjne. Proponowane tu przeze mnie materiały sprawdziły się u moich uczniów. Może więc i Tobie się przydadzą?

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *