Saneczkarstwo – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Saneczkarstwo to gra dla 1-3 dzieci. Gracze będą starali się jak najszybciej przejechać trasę. Na potrzeby gry czas będzie mierzony ilością kolejek (rzutów kostką) niezbędną do pokonania trasy.

Gdy gra tylko jedna osoba, można próbować grać do osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Można to traktować jako trening przed zawodami.

 

Liczba graczy:

  • 1-3

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb w zakresie 1-6
  • nauki pojęć więcej/mniej
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 2 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 2 zwykłe
  • Żetony/Karty: nie

Powiązane Święta kalendarzowe i wydarzenia:

  • Dzień olimpijczyka (6 marca)
  • Światowy Dzień Sportu (6 kwietnia)

Zasady gry:

Rozpoczynamy grę od ustawienia pionka na dużym polu na szczycie góry. Następnie jeden z graczy rzuca kostką i przesuwa pionek po trasie o tyle pól ile wypadło oczek. Rzuty kontynuowane są, aż do dojazdu do mety znajdującej się u podnóża góry. W trakcie kolejki należy liczyć ile razy gracz rzucił kostką, aby dojechać do mety. Po dotarciu do mety gracz ustawia swój pionek na odpowiadającej temu liczbie na pasku z lewej strony. Drugi gracz przejeżdża też całą trasę i zaznacza pionkiem swój wynik. Potem tak samo kolejni gracze.

Dodatkowa modyfikacja matematyczna

Po rzucie kostką gracz przesuwa pionek ale nie nie zabiera tej kostki (wynik rzutu pozostaje widoczny). Kolejny rzut gracz wykonuje drugą kostką. Jeśli wynik jest większy od poprzedniego to gracz dodatkowo przesuwa się o 1 pole do przodu (bonus za rozpędzenie się na sankach). Do trzeciego rzutu gracz używa kostki z większą liczbą oczek. Rzuca nią i porównuje wynik z kostką leżącą na stole. Przy kolejnych ruchach postępuje analogicznie.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z pixabay.com

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *