Spotkanie z “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (wersja dla szkół ponadpodstawowych)

Materiał cyfrowy

Materiał powstał z myślą o Narodowym Czytaniu w 2023 roku. Scenariusz jest oparty o kilka fragmentów powieści i wypowiedzi gości zapraszanych do studia, którzy poruszają głównie kwestie biograficzne i przedstawiają główne wątki powieści (całość występu to próba nagrania programu telewizyjnego), akcent pada na różnice generacyjne i społeczne w utworze oraz na rolę pamięci.

Dominują elementy zabawne (w zachowaniu gości), są też również poważne refleksje. Ze względu na formę łatwo odjąć dany element lub dołączyć kolejny, który przyjdzie wystawiającemu do głowy. Scenariusz został stworzony w taki sposób, aby prawie wszystko mogło być czytane.

15 stron plus okładka.

Kategorie ogólne Szkoła ponadpodstawowa
Klasa/wiek Szkoła ponadpodstawowa
Przedmiot Język polski
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

A po polsku?

Z wykształcenia polonista, politolog i anglista. Z zamiłowania - autor scenariuszy i reżyser teatralny.
Od ponad 20 lat pracuję z amatorskimi grupami teatralnymi i tworzę materiały dla nauczycieli, aby wspomagać ich pracę z teatrem szkolnym.
Dzielę się również materiałami związanymi z językiem polskim w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Recenzje

 • rewelacja

  Rewelacyjny scenariusz. Idealny dla szkół ponadpodstawowych. Lekki humor połączony z ogromną dawką wiedzy historycznej. Super.

  Dla 10 z 19 osób ta recenzja była pomocna.

  Pomóż innym użytkownikom znaleźć najbardziej pomocne recenzje

  Czy ta Recenzja jest pomocna? TAK NIE

 • "Nad Niemnem" w szkolnym teatrze!

  Bardzo dziękuję za wykonaną pracę nad scenariuszem tego ważnego utworu, choć jest on lekturą uzupełniającą na poziomie podstawowym. Bardzo mi się podoba ta forma programu telewizyjnego. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Osobiście nie omijałabym trudnych passusów książki, dobrze iż jest tutaj zachowana możliwość zmian. Lekką formę zawsze uczniowie przyjmują chętniej, więc mam nadzieję, że uda mi się z moją grupą teatralną wystawić ten utwór. Mam propozycję i wielką nadzieję, że w podobny sposób skomponuje Pani scenariusz na podstawie “Lalki” – moi uczniowie już w zeszłym roku chcieli tę lekturę “wziąć na tapetę”, ale nie posiadam kompetencji ani czasu, aby opracować scenariusz, a uważam, że szkolny teatr mógłby poradzić sobie z adaptacją tej lektury obowiązkowej. Jeszcze raz dzieuję i proszę o jeszcze 🙂

  Dla 9 z 19 osób ta recenzja była pomocna.

  Pomóż innym użytkownikom znaleźć najbardziej pomocne recenzje

  Czy ta Recenzja jest pomocna? TAK NIE

 • Napisz recenzję

  Komentarzy

  1. A po polsku? says:

   Bardzo dziękuję za te motywujące do dalszej pracy słowa! Cieszę się, że dokonacie zmian, naznaczając scenariusz własnymi odczuciami. Życzę nam powodzenia z występem, ja również przygotowuję go z moją młodzieżą.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *