Zamek – Gra planszowa

Materiał cyfrowy

Zamek to gra planszowa dla 2-4 graczy. Zadaniem każdego z nich jest wspinanie się i dotarcie do najwyższej wieży, gdzie czeka nagroda. Gra ćwiczy rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • porównywania liczb
  • planowania
  • podejmowania decyzji
  • radzenia sobie z porażką

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt. dla każdego gracza
  • Kostki: 1 szt specjalna (po 2 ścianki z trójkątem, kwadratem i kołem) lub żetony (dołączone do gry)
  • Żetony/Karty: tak, ale tylko do modyfikacji logopedycznej

Zasady gry:

Gra wymaga przygotowania specjalnej kostki: 2 ścianki z trójkątem, 2 ścianki z kołem, 2 ścianki z kwadratem. W tym celu można nakleić na zwykłą kostkę wycięte z dołu tej strony symbole. Jeden komplet jest czarno-biały (ułatwia rozpoznawanie figur), drugi kolorowy. Do zrobienia kostki wystarczy jeden z nich. Wszyscy gracze rozpoczynają z pola z gwiazdą. Następnie rzucają kostką i sprawdzają jaka figura wypadła. Przesuwają swój pionek wzdłuż niebieskiej linii do najbliższego pola z tą figurą. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze na szczyt najwyższej wieży zamku.

Gra stworzona z wykorzystaniem grafiki na licencji Public Domain z openclipart.org

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

Dzięki współpracy z LogoZabawy grę może można wykorzystać jako pomoc logopedyczną. W tym celu zamiast kostki możemy przygotować kartoniki z figurami oraz zapisanymi słowami (do pobrania). Dziecko losuje kartonik, powtarza zapisane na nim słowa i idzie do przodu na najbliższe pole z wylosowaną figurą. Oprócz samego powtórzenia, możemy – oczywiście – ułożyć zdanie z zadanym słowem lub zestawieniem słów. Można wydrukować kartoniki z wyrazami do ćwiczenia głosek ciszących (str. 3) albo bez wyrazów – do samodzielnego uzupełnienia (str. 4).

Kategorie ogólne Przedszkole
Klasa/wiek 5-6 lat, 6-7 lat, Klasa 1
Przedmiot
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

basiowegry

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Na co dzień pracuję w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. Poza tym udostępniam za darmo materiały w ramach projektu edukacyjnego Basiowe Gry Planszowe. Ponadto jestem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika CZAS DZIECIŃSTWA na łamach, którego prezentowane są praktyczne porady dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci w wieku przedszkolnym.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *