Cykl lekcji z listem

Materiał cyfrowy

Pakiet zawiera materiały na 4-6 lekcji  rozwijających umiejętność tworzenia listu od wprowadzenia do sprawdzenia tej umiejętności. Można go wykorzystać w klasach IV-VI.

Lekcja 1- Jak napisać list? – polecam tę lekcję realizować na 2 godz. lekcyjnych.

Materiał zawiera:

§  cel i nacobezu,

§  instrukcję do pracy w grupach wraz z listem wzorcowym, na podstawie którego uczniowie będą wyszukiwać elementów tej formy wypowiedzi. W zadaniu tym została wykorzystana rutyna myślenia krytycznego: Widzę-Myślę-Zastanawiam się,

§  wklejkę- schemat listu z wyszczególnionymi wyznacznikami,

§  słownictwo do listu,

§  wzór listu. 

     Lekcja 2 – Wspólne redagowanie listu. – polecam  tę lekcję realizować na 2 godz. lekcyjnych.

Materiał zawiera:

§  cel i nacobezu,

§  przykładowy plan listu,

§  list z lukami do uzupełnienia,

§  słownictwo nadające spójność wypowiedzi,

§  nacobezu w formie pytań do samooceny.

     Lekcja 3- Przygotowanie do napisania listu. – polecam tę lekcję na co najmniej 2 godz. lekcyjne

Materiał zawiera:

§  cel i nacobezu,

§  wzór listu ze wskazówkami dla ucznia,

§  słownictwo do listu,

§  nacobezu w formie pytań do samooceny- uczeń po pierwszym samodzielnym napisaniu listu stosuje je, aby dokonać autokontroli i podjąć decyzję, czy oddaje do sprawdzenia pracę czy chce ją poprawić.

§  nacobezu ze wskazówkami do informacji zwrotnej. Uczeń otrzymuje od nauczyciela tę wklejkę po pierwszej poprawie listu. Kiedy odda pracę do sprawdzenia , nauczyciel wykorzystuje tę wklejkę do informacji zwrotnej. Można we wskazówkach zapisanych na kartce podkreślić na zielono to, co w pracy jest dobrze, a na czerwono to, co jest źle. Na koniec wystarczy podać wskazówki, co i jak poprawić, Dzięki tej wklejce nauczyciel oszczędza czas i szybciej przekazuje informację zwrotną.

§  kryteria oceny listu,

§  refleksję po lekcji,

§  pracę domową w formie wklejki.

 

Lekcja 4- Wypracowanie klasowe sprawdzające umiejętność pisania listu – lekcja jednogodzinna.

Materiał zawiera:

§  kartę pracy z tematem, liniami i kryteriami oceny.

 

Karta pracy jest edytowalna, więc można ją  wykorzystać również na ewaluację naszej pracy na koniec semestru lub roku.  Wówczas nie ocenia się listu na stopień.

 Jeśli materiał zamieszczony tu podoba Ci się, zostaw recenzję. 

Życzę wspaniałej edukacyjnej przygody:) 

§

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4, Klasa 5, Klasa 6
Przedmiot Język polski
Dokumenty .docx
Pliki graficzne .jpg
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , ,
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową 21 - 30
Czy materiał zawiera odpowiedzi? Nie
Przeznaczenie materiału dla nauczyciela, dla rodzica, dla ucznia (praca samodzielne)
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności ponad 120 min
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

Za_Inspiruj_Się

Hej! Witaj na mojej stronie, gdzie znajdziesz mnóstwo materiałów, które będą Ci pomocne w pracy jako nauczyciel! Ale przede wszystkim, pozwól, że się przedstawię.

Jestem multifunkcjonalną trenerką, coachem i nauczycielką języka polskiego w szkole podstawowej. Ale to nie koniec! Jestem także egzaminatorką OKE w zakresie języka polskiego i wykładowcą specjalizującym się w ocenianiu kształtującym,  myśleniu krytycznym, rozwijaniu kompetencji kluczowych i treningu umiejętności społecznych. Wow, to sporo, prawda? Napisałam nawet trzy kursy internetowe dla nauczycieli języka polskiego, które dotyczą wykorzystania narzędzi krytycznego myślenia. A to jeszcze nie wszystko! Jestem też mentorką w programie Szkoły Uczącej się pn. Ok Zeszyt i miałam okazję być prelegentką na różnych kongresach, takich jak: I Kongres TOC w Gdańsku, Międzynarodowy Kongres Myślenia Krytycznego i V Forum Oświatowe w Szczecinie. 

Ale nie tylko zajmuję się szkoleniami i wykładami. Jestem także autorką scenariuszy lekcji i kart pracy dla różnych klas, a moje materiały są dostępne w nowym cyklu podręczników WSIP. Tworzę także szkolenia i materiały dla nauczycieli dotyczące oceniania motywującego, myślenia krytycznego, marketingu lekturowego, zadań edukacyjnych i nowoczesnych technologii. 

Najbardziej jednak kocham pracować z uczniami i widzieć ich zaangażowanie, radość i wdzięczność. To jest to, co mnie napędza i daje ogromną raradość. Teraz chcę podzielić się tym entuzjazmem z Tobą!

Na mojej stronie  znajdziesz wiele materiałów na lekcje, podczas których nie ma miejsca na nudę. Praca z nimi pozwoli na świadomy i efektywny  proces nauczania-uczenia się.

Daj się zainspirować i zobacz, jakie cuda możemy razem stworzyć!

Poznaj mnie lepiej i pozwól, że zainspiruję Cię w Twojej pracy jako nauczyciel. Mam nadzieję, że będę mógła pomóc Ci przynieść jeszcze więcej radości i sukcesów w klasie! 

Zapraszam również na moją stronę na Facebooku: ZA_INSPIRUJ_SIĘ

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *