Koń by się uśmiał… czyli historia z przymrużeniem oka

Materiał cyfrowy

Koń by się uśmiał – prosty i skuteczny sposób na HISTORIĘ dla klas IV.

Koń by się uśmiał, czyli historia z przymrużeniem oka, to propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają ciekawego pomysłu na nauczanie i uczenie się historii. Uczeń staje się detektywem, który poprzez analizę dostępnych materiałów tworzy spójną, kreatywną notatkę graficzną na temat konkretnej postaci.

Największą trudność w uczeniu się sprawia dzieciom selekcja materiału, określenie najważniejszych treści. Dzięki eBookowi „Koń by się uśmiał, czyli historia z przymrużeniem oka”, nauka staje się zabawą, a sam uczeń rozwija umiejętność efektywnego czytania, przetwarzania, przyswajania i zachowywania potrzebnej wiedzy. Pozycja stanowi alternatywę dla typowych podawczych form przekazywania informacji. Odpowiada na potrzeby zarówno uczniów szczególnie uzdolnionych, jak i tych potrzebujących wsparcia.

Co zawiera książka?

Publikacja składa się z pięciu części. Pierwsza przedstawia postaci historyczne, ujęte w humorystycznej formie. Wygłaszane przez nie treści, czy też towarzyszące im opisy nawiązują do ich dziejów i pozwalają rozpoznać ich tożsamość. Druga część, to szarfy, w których zapisujemy tytuł, temat tworzonej grafonotki, czyli notatki graficznej. Kolejny moduł zawiera ramki, pudełka, w które należy wpisać najistotniejsze informacje dotyczące omawianej postaci. Jeśli uznamy, że postać sama chciałaby coś jeszcze dodać na swój temat, możemy wykorzystać do tego dymki dialogowe umieszczone w czwartej części e-booka. Możemy również skrócić czas pracy nad charakterystyką postaci i wypełnić gotową, zintegrowaną graficznie kartę pracy.

A jak pracować z książką?

Krok pierwszy:

Rozpoznaj postać lub postaci na grafice. Zwróć uwagę na wypowiedzi w dymkach. Zastanów się, dlaczego użyte zostały takie słowa.

Krok drugi:

Wytnij szarfy. Zapisz w nich imię i nazwisko lub przydomek postaci. Umieść szarfę nad grafiką.

Krok trzeci:

Zastanów się, co wiesz o postaciach z grafiki. Najważniejsze informacje zapisz w pudełkach. Używaj słów kluczy, punktorów. Gotowe pudełka rozmieść wokół postaci.

Krok czwarty:

Być może postacie z grafiki chciałyby coś jeszcze od siebie dodać? Możesz zapisać treść w dymkach dialogowych.

Jeśli wszystkie elementy notatki są już uzupełnione, naklej je na kolorową kartkę. Mogą wystawać poza granice tła. Jeśli chcesz, by materiały posłużyły Ci na dłużej, zalaminuj je po wycięciu. Pisz ścieralnymi mazakami. Z łatwością poprawisz ewentualny błąd.

Możemy wydrukować same plakaty i stworzyć galerię postaci historycznych.

Zaprezentowana metoda nauki historii opiera się na zasadach myślenia wizualnego. Różni się jednak znacząco od dostępnych na rynku notatek graficznych, czy kart pracy utrzymanych w duchu skechnotingowym tym, że oddaje uczniowi prawo do decydowania o ważności informacji zapisanych w grafonotce. Dzięki procesowi analizy treści, dziecko już na etapie selekcji danych uruchamia mechanizm przetwarzania informacji, który jest niezbędny do skutecznej nauki. Zastosowanie skojarzeń wizualnych wzmacnia efektywność kodowania wiedzy w pamięci.

Praca z e-bookiem przygotowuje uczniów do logicznego i krytycznego myślenia. Zwiększa ich samodzielność, zapewnia aktywny udział w przetwarzaniu niezbędnej wiedzy. Pobudza kreatywność, utrzymuje zainteresowanie, skupienie i koncentrację.

Korzyści:

 • rozwinięcie umiejętności selekcjonowania, przetwarzania, przyswajania i zachowywania potrzebnej wiedzy,
 • rozwój logicznego i krytycznego myślenia,
 • zwiększenie samodzielności pracy i odpowiedzialności za własny proces uczenia się,
 • pobudzenie kreatywności – większa łatwość w generowaniu pomysłów
 • łatwiejsze rozwiązywanie sytuacji problemowych
 • wyższy poziom utrzymania koncentracji,
 • bardziej efektywne zapamiętywanie oparte na metodach skojarzeniowych
Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 4
Przedmiot Historia
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne .pdf
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , , , , ,
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową
Czy materiał zawiera odpowiedzi?
Przeznaczenie materiału
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności

Akademia Kreatywności

Anna Staręga – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, wieloletni trener efektywnego uczenia się opartego na naturalnych predyspozycjach dziecka, konsultant w obszarze metod efektywnej nauki, grafonoter.

Jestem nauczycielem historii. Jak zaczynałam swoją zabawę z edukacją, wydawało mi się, że będę uczyć najciekawszego przedmiotu pod słońcem. Szybko okazało się, że uczniowie nie podzielają mojego entuzjazmu. Zaczęłam więc szukać przyczyny. Okazało się, że ich dotychczasowa przygoda z historią oznaczała konieczność wkuwania na pamięć dat, zagadnień. Byłam przerażona... Ja takiej historii też bym nienawidziła. Opracowałam więc projekt, którego celem było nauczyć dzieciaki rozumieć historię. Uczyliśmy się nie tyle samego materiału, co sposobów na zrozumienie poszczególnych treści i wiązanie faktów. Tak powstał projekt 5 KROKÓW DO SKUTECZNEJ NAUKI. Później zauważyłam, że moim uczniom jest łatwiej rozwijać umiejętności historyczne (analiza, wnioskowanie, łączenie faktów, ulokowanie wydarzenia w czasie) jeśli tłumacząc trudniejsze zagadnienia, wzbogacam je prostymi rysunkami. Okazało się, że działały jak supły pamięci. Zaczęłam więc tworzyć GRAFONOTKI Z HISTORII, czyli notatki oparte o zasady myślenia wizualnego. A później już poszło samo - powstał metodownik, czyli zbiór metod na skuteczną naukę historii. Zaczełam się zastanawiać, czy moje sposoby są zarezerwowane wyłącznie dla historii, czy można je wykorzystać szerzej. Na to pytanie odpowiedzieli mi sami uczniowie, przynosząc np. grafonotki z innych przedmiotów. Pomyślałam, że skoro metody są uniwersalne warto byłoby się nimi podzielić. I tak narodziło się moje dziecko - Akademia Kreatywności. Projekt w którym uczę, jak się uczyć. Książka „Koń by się uśmiał, czyli historia z przymrużeniem oka”, to kolejny pomysł na zaciekawienie uczniów przedmiotem, konkretna propozycja skutecznej nauki.

Recenzje

 • Koń by się uśmiał ...

  Polecam to ludyczne utrwalenie materiału. Moi uczniowie polubili tę formę powtórki.

  Dla 3 z 9 osób ta recenzja była pomocna.

  Pomóż innym użytkownikom znaleźć najbardziej pomocne recenzje

  Czy ta Recenzja jest pomocna? TAK NIE

 • Napisz recenzję

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *