Materiały dydaktyczne w Canva – co trzeba wiedzieć o tym programie?

Skoro tu jesteś, to znaczy, że interesuje Cię opracowywanie lub korzystanie z materiałów dydaktycznych. Gdy mowa o przygotowywaniu informacji w formie wizualnej, na pewno wielu osobom w głowie zabrzmi nazwa – Canva. Ten program graficzny jest bardzo popularny – także wśród nauczycieli, korepetytorów czy pracowników bibliotek. 

Mamy dla Was kilka bardzo przydatnych informacji dotyczących narzędzia – szczególnie w kontekście tworzenia materiałów dydaktycznych. Nawet jeżeli sądzisz, że masz Canvę “w małym palcu” – warto poświęcić trochę czasu na zgłębienie tego tematu.

Canva – niezastąpiony pomocnik przy tworzeniu materiałów

Program Canva powstał w 2012 roku i stale zyskuje na popularności. Narzędzie powstało po to, aby umożliwić tworzenie materiałów graficznych niemal każdemu. Idea aplikacji opiera się na tym, aby nawet osoba, która nie ma warsztatu graficznego czy umiejętności projektowania, była w stanie stworzyć atrakcyjną grafikę. W programie udostępniane są tysiące szablonów oraz miliony elementów graficznych i kształtów, które mogą być inspiracją lub pierwszym krokiem podczas tworzenia projektu.

Canva jest też idealnym narzędziem do tworzenia materiałów dydaktycznych. Jest to związane z przynajmniej kilkoma kwestiami:

  • szablon na początek – korzystając z programu Canva możesz rozpocząć tworzenie karty pracy, e-booka czy innego materiału od szablonu udostępnionego w programie. To idealne rozwiązanie, aby nie borykać się z blokadą twórczą
  • funkcje współpracy – w programie możesz zapraszać innych użytkowników do współtworzenia projektu. W ten sposób praca nad materiałami w zespole jest prosta i wygodna – na bieżąco możesz udostępniać komentarze czy wprowadzać zmiany w projekcie
  • widok tablicy – w programie można korzystać z widoku tablic typu whiteboard. To niezwykle pomocne podczas wszelkiego rodzaju burz mózgów, procesu projektowania, tworzenia drzewa decyzyjnego, szkicowania infografiki itd. W ten sposób nie ograniczają Cię “wymiary projektu” – możesz korzystać z nieograniczonej przestrzeni do tworzenia
  • edycja i personalizacja projektu – chcesz zacytować dane z innego projektu? Edytor PDF w programie Canva sprawia, że możesz edytować dokument, nawet gdy nie masz dostępu do pliku źródłowego. To niezwykle wygodne, gdy chcesz skorzystać z tekstów czy grafik z dokumentu w tym popularnym formacie.

To tylko wybrane funkcje programu Canva, jednak już widać, że to narzędzie jest nieocenione przy tworzeniu różnego rodzaju materiałów dydaktycznych. Jednak… jak z późniejszą odsprzedażą tego typu prac?

Licencje Canva – czym się różnią?

Canva jest dostępna zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. W przypadku wersji darmowej, możesz korzystać bezpłatnie ze wszystkich bezpłatnie udostępnionych elementów. Jeżeli widzisz znaczek PRO lub znak wodny – oznacza to, że dany element objęty jest płatną licencją. Aby z niego skorzystać należy albo go wykupić (płacąc za jego jednorazowe wykorzystanie w danym projekcie) albo przejść na wariant Canva PRO. 

Gdy ma się wykupiony wariant Canva PRO, użytkownik otrzymuje licencję Pro Content na wykorzystane płatne elementy. A co można zrobić z takim contentem? Można go użyć do bardzo szerokiego wachlarza zastosowań prywatnego oraz komercyjnego użytku. Jednak nie możesz odsprzedawać kupionych treści lub przypisywać sobie autorstwa treściom dostarczonym przez Canva. Co oznacza to w praktyce? Otóż – nie możesz sprzedawać np. nieedytowanego zdjęcia albo szablonu, który został pobrany z biblioteki Canva.

Co to oznacza dla materiałów dydaktycznych?

Tworząc produkty, które są przeznaczone na sprzedaż – to samo dotyczy materiałów dydaktycznych do sprzedaży – muszą one być przede wszystkim oryginalne. Oznacza to, że przeznaczając materiał na sprzedaż, nie może on być zwykłym powieleniem gotowego szablonu. 

Co innego, gdy dochodzi już do procesu twórczego. Wypełnianie projektu treścią, łączenie zdjęć i czcionek, jest już bardzo często tworzeniem nowego, oryginalnego i odrębnego materiału. Granica jest trudna do określenia, jednak, gdy efektem jest nowe dzieło – można mówić o stworzeniu pracy oryginalnej.

Uwaga na szablony

Istnieje jeszcze jedno istotne ograniczenie – dotyczące tworzenia szablonów. Szablon – w rozumieniu Canva – jest to projekt o ustalonym układzie, który jest przeznaczony do dalszej edycji. W tym rozumieniu może to być np. zaproszenie ślubne – ponieważ wymaga ono uzupełnienia szczegółów dotyczących wydarzenia.

W przypadku tak rozumianego szablonu, gdy projekt wykorzystuje elementy PRO, może on zostać odsprzedany wyłącznie jako link do projektu w programie Canva. Nie możesz sprzedać go np. jako pliku PDF do samodzielnego wydruku.

Jeżeli szablon miałby być przeznaczony do sprzedaży jako wspomniany odrębny materiał – musi on być stworzony wyłącznie z elementów bezpłatnych lub przesłanych przez Ciebie do programu Canva.

Co z Canva for Education?

Istnieje jeszcze Canva For Education – czyli rozwiązanie znane wielu nauczycielom w Polsce i na świecie. Dzięki temu projektowi, nauczyciele i uczniowe szkół spełniających kryteria, mogą korzystać z funkcji PRO do celów oświatowych.

Czy oznacza to, że korzystając z Canva for Education można przygotowywać materiały przeznaczone na sprzedaż? Otóż nie.

Canva dla edukacji – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona jest do celów edukacyjnych. Narzędzie to udostępnia funkcje PRO Canva, jednak nie w zastosowaniu komercyjnym. Oznacza to, że można korzystać z elementów, szablonów czy grafik podczas np. prowadzenia lekcji. Nie można jednak takiego szablonu – wykonanego z elementami PRO – odsprzedać. Aby było to możliwe – konieczne jest wykupienie innej licencji w programie.

Jak widać – program Canva to niezwykle przydatne narzędzie przy tworzeniu materiałów dydaktycznych. Jednak w przypadku sprzedaży projektów wykonanych w tym programie, zawsze należy dokładnie przyjrzeć się warunkom licencji. Jeżeli masz wątpliwości – koniecznie zajrzyj na stronę dotyczącą licencji w programie Canva i zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym licencji programu Canva.

Artykuł przygotował Bartosz Nassalski

Komentarzy

  1. Ewelina says:

    Dlaczego nie mogę kupić materiałów. Wciąż wyskakuje błąd. Nawet nie potrafię się zalogować.

    1. Anna Gaile says:

      Proszę napisać nam na admin@zlotynauczyciel.pl lub na czacie, koniecznie pomożemy! Anna ze Złotynauczyciel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *