Książki, które wzbogaciły mój warsztat – czyli wartościowe pozycje, polecane przez nauczycieli

Książek dla nauczycieli jest całe mnóstwo. Stworzyliśmy listę tych najbardziej polecanych, na podstawie ankiety, którą przeprowadziliśmy w mediach społecznościowych. Co obecnie wiemy o rozwoju i sposobie uczenia się dzieci i młodzieży? Jak przygotować lekcję, aby była fascynującą przygodą, a nie przymusem? Wielu psychologów, pedagogów, nauczycieli zadawało sobie te i inne pytania, szukając prawdziwych odpowiedzi. Dzięki temu powstały książki, które mogą znaleźć się w bibliotece nauczyciela, a może i rodzica. Oto książki, które polecają nauczyciele.

Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą przygodą. Pernille Ripp.

Tę książkę poleciała Magda Ignaciuk z bloga „Pomysłowa polonistka”

 Pernille Ripp w książce „Uczyć się z pasją. Jak sprawić, by uczenie się było fascynującą podróżą” pokazuje początkującym, oraz doświadczonym nauczycielom, jak sprawić, aby szkoła była miejscem przyjaznym i sprzyjającym twórczej pracy, w których uczniowie i nauczyciele są partnerami. 

Autorka odwołuje się w swojej książce do własnych doświadczeń uczennicy, nauczycielki i matki. Opisuje transformację, którą sama przeszła. Z tej pozycji skorzystają nauczyciele, którym zależy na tym, aby przekazywać wiedzę w sposób angażujący i pełen pasji.

„Ta książka pokazuje, że dzieci uczą się od ludzi, których lubią. Niektórzy złoszczą się na to powiedzenie, ale to prawda. Nie strach, nie bezwzględna dyscyplina, lecz atmosfera przyjaźni i spokoju sprzyja nauce. W tej książce znajdziecie również informacje o tym, czym jest praca domowa i jak zadawać ją w rozsądny sposób, o sposobach motywowania uczniów, a także kontaktach z rodzicami. Dowiecie się również tego, jak uzyskać informację zwrotną od uczniów i co zrobić, żeby się jej nie bać .” Cały wpis dotyczący tej książki znajdziecie na blogu Magdy.

Pomysłowa polonistka na FB, @_paniodpolskiego(Instagram)

•    Twórczość Jespera Juula

Martyna Szulc – Moric, nauczycielka angielskiego, autorka bloga „Show me your language” poleca wszystkie książki Jespera Juula. Był on duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym, twórcą humanistycznego podejścia wychowawczego. Przez kilkadziesiąt lat pomagał rodzicom na całym świecie w budowaniu bliskich relacji z dziećmi. Wspierał także profesjonalistów w pracy nauczycielskiej, opiekuńczej i terapeutycznej. Jego książki dają mnóstwo narzędzi do samodzielnego rozwiązywania „problemów wychowawczych”. W prosty sposób obalają one mity, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste prawdy. Nie ma w tej literaturze niepodważalnych tez i jedynej, słusznej idei eksperta, który zjadł wszystkie rozumy. Jest za to duży szacunek do indywidualności każdego człowieka, również tego małego.

Jesper Juul. Lucarelli, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego powinni je przeczytać nauczyciele? W tychże książkach Juul obala mit „grzecznego dziecka” i pokazuje, że całą odpowiedzialność za relacje między dorosłymi a dziećmi ponoszą ci pierwsi. Dużo mówi o najczęściej stosowanych, przemocowych metodach wychowawczych, które odbierają dzieciom moc sprawczą i poczucie własnej wartości.

„Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jakiejś jednej słusznej drogi.”  Cytat z książki Jespera Juula: “Zamiast Wychowania” 

To podejście pokazuje postawę pełną pokory i otwartości na proces uczenia się wzajemnych relacji. Jego książki to: Twoje kompetentne dziecko, Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą, Twoja kompetentna rodzina, Być mężem i ojcem, O granicach, Empatia, Być razem.

Show me your language (Facebook), @show_me_your_language(Instagram)

•    Magda Wizualnie czyli Magda Łukasik – nasza ambasadorka poleca 2 książki służące kreatywnemu przygotowywaniu notatek wizualnych na lekcje.

Pierwsza z nich to książka Natalii Mikołajek „Notatki wizualne. Jak je tworzyć i wykorzystywać na co dzień”.

Źródło: Natalia Mikołajek. Notatki wizualne, www.jadzkarysuje.pl

Jest to praktyczny poradnik  o notatkach wizualnych. Przemyślenia autorki podane są w atrakcyjnej wizualnie oprawie.  Pozwalają opanować najważniejsze zasady sketchnotingu, które może wykorzystać nauczyciel podczas przygotowywania materiałów edukacyjnych.

Notatki wizualne świetnie sprawdzą się, gdy ilość przekazywanych  informacji jest duża, lub gdy materiał, który chcesz opanować jest skomplikowany (dzięki nim lepiej uporządkujesz i systematyzowanie treści).

„Dobry rysunek nie musi być dziełem sztuki. Dobry rysunek to taki, który spełnia swoją funkcję – przekazuje informacje, wspiera i uzupełnia przekaz.” Cytat z książki “Notatki wizualne. Jak je tworzyć i wykorzystywać na co dzień” Natalii Mikołajek 

Druga książka polecana przez Magdę, to „Myślografia”Agaty Baj.

Źródło: Agata Baj. Myślografia, www.agatabaj.pl

To spora dawka wiedzy  praktycznej i teoretycznej  potrzebnej, aby zacząć przygodę z myśleniem wizualnym (visual thinking). Metoda Myślografia  to 4 proste kroki, wg których możesz przygotować materiał na scenariusze pracy z uczniami, czy studentami.

Magda Wizualnie na Facebooku, @magdawizualnie (Instagram)

„Siedem grzechów głównych nauczycieli języków obcych” Moniki Badeckiej-Kozikowskiej.

Jest to rekomendacja Ani Wacowskiej, nauczycielki języka angielskiego, autorki bloga English-Nook.pl.

Pozycja ta, to praktyczny poradnik, wsparty wiedzą teoretyczną. Autorka w sposób przewrotny uświadamia nauczycielom braki metodyczne, nazwane grzechami, ale tylko po to, żeby pomóc im nie popełniać ich więcej. Powstała w wyniku analizy przeprowadzonych przez autorkę obszernych badań statystycznych. W końcu każdy metodyczny grzech można przekuć w metodyczną cnotę. Mówiąc krótko jest to kompendium wiedzy na temat tego, jakie zmiany należy wprowadzić w systemie nauczania, aby stać się świetnym nauczycielem, którego uwielbiają jego uczniowie. 

Druga książka polecana przez Anię to „Neurodydaktyka” Marzeny Żylińskiej

W tej pozycji neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. Pokazują oni sposób przyswajania wiedzy, rozwijający pracę mózgu. Każda  aktywność dziecka znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że kształtuje ich mózg. Wszystkie wnioski płynące z neuronauk są kopalnią wiedzy  zarówno dla rodzica, jak i nauczyciela, oraz specjalistów pracujących nad rozwojem potencjału dziecka. 

„Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się”. Cytat z książki Marzeny Żylińskiej “Neurodydaktyka” 

English-Nook na Facebooku, @englishnook(Instagram)

Edukacja. Przewodnik Krytyki Politycznej – praca zbiorowa

 To opracowanie poleca nasz ambasadorka Joanna Filipowicz-Adamowicz – nauczycielka angielskiego, koordynatorka międzynarodowych projektów edukacyjnych.

 “W książce postawiony jest postulat stworzenia wysokiej jakości edukacji publicznej. Co ważne  oznaczać ma to, równy dostęp do szkół dzieci ze wszystkich środowisk, również tych dysfunkcyjnych i objętych biedą. Chodzi o przeciwdziałanie segregacji szkolnej, stworzenie równego poziomu szkół tak, aby zapewnić każdemu dziecku taką samą szansę edukacyjną.” Joanna Filipowicz-Adamowicz

Książka porusza temat przestarzałych struktur, które należy zmienić, aby wyłoniła się szkoła, która uczy życia, a nie przeżycia. Jakie są realne potrzeby, niespójne z obecnym systemem edukacji?  Między innymi zmiana modelu przekazywania wiedzy, rozdźwięku pomiędzy ilością przyswajanej wiedzy a brakiem umiejętności jej zastosowania.  Uczniowie potrzebują doświadczania w realnym życiu. Istnieje różnica  pomiędzy odpowiadaniem pod tablicą a opisywaniem własnych doświadczeń w takiej formie. Pojawia się też postulat, aby polska szkoła była bardziej przyjazna, nastawiona na dialog, partnerstwo i budowanie wspólnoty. Inne poruszane tematy to: tworzenie szkoły ponad światopoglądowymi podziałami, wzmocnienie współpracy między szkołą a poradniami specjalistycznymi, eliminowanie przemocy psychicznej i fizycznej. 

 „Chcemy edukacji powszechnie dostępnej i publicznej, która eliminuje, na ile to możliwe, nierówności. Szkoły wolnej, równej i demokratycznej, w której nie ma wyścigu szczurów, rankingów i segregacji”. Cytat z książki „Edukacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”. 

Czekamy również na  książkowe rekomendacje, które wzbogaciły wasz warsztat i zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *