Mając wysokiej jakości treści, warto zadbać również o ich stronę graficzną. Przysłowie chińskie mówi, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Połączenie tekstu z obrazem, powoduje łatwiejsze i szybsze przyswajanie wiedzy. Przygotowując materiał warto jednak zadbać o to, aby nie naruszać praw autorskich. W tym artykule pokażemy najlepsze zbiory zdjęć, z których można pobrać dziesiątki tysięcy obrazów.
To właśnie zdjęcia w pierwszej chwili przykuwają wzrok ucznia i zachęcają do zapoznania się z tekstem. Współcześnie, jesteśmy tak mocno osadzeni w kulturze obrazu, że nawet najdoskonalszy artykuł potrzebuje wizualnego wsparcia. Czarno-biały tekst, choćby był bardzo wartościowy i ciekawy nie przebije się do świadomości ucznia. W Internecie jest mnóstwo zdjęć, ilustracji, grafik, wektorów, które mogę wzbogacać twoją pracę. Upewnij się jednak, że pobierając lub kupując materiały w Internecie, możesz je wykorzystywać w warunkach np. komercyjnych (więcej informacji na temat licencji Creative Commons można znaleźć tutaj).
Publikując materiał dydaktyczny należy podać autora i link, kierujący do strony, z której pobrałeś materiał.
Oto strony oferujące darmowe i płatne materiały graficzne:
Pexels – jest ogromną internetową bazą zdjęć, która pozwali ci użyć zdjęcia w dowolny sposób. Daje ona również możliwość przesyłania własnej twórczości osobom, które chciałyby pokazać światu swoje prace. Użytkownik nie musi płacić za żaden z dostępnych obrazów. Działa to w ten sposób, że twórca zrzeka się praw autorskich do swoich prac, a użytkownik je wykorzystuje, oraz podaje twórcę. Dzięki temu twórczość autora zaczyna krążyć po Internecie.
Zdjęcia w bazie danych Pexels są udostępniane na licencji Creative Commons Zero, która zakłada zrzekniecie się wszelkich praw do swojej twórczości. Użytkownik może kopiować, modyfikować lub rozpowszechniać pracę nawet w celach komercyjnych. Twórcy platformy proszą o wsparcie darowizną, albo zwyczajnie o przesłanie swoich zdjęć i podzielenie się nimi ze światem.
Adobe Stock – to kolekcja zarówno płatnych jak i darmowych zdjęć. Znajdziecie tu 70 000 darmowych zdjęć, filmów, ilustracji, wektorów itp. Ta ogromna baza multimediów jest dostępna za darmo do użytku komercyjnego. Cała ta kolekcja wyselekcjonowanych obrazów została zakupiona przez tę firmę. Oznacza to, że autorzy zgromadzonych w niej prac otrzymali wynagrodzenie za swoje dzieła.
Unsplash – jest jedną z najciekawszych bibliotek obrazu. Są to po prostu bardzo piękne, wartościowe i estetyczne fotografie, przeważnie utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Wszystkie zdjęcia na Unsplash można wykorzystać za darmo, zarówno do projektów komercyjnych jak i niekomercyjnych. Nie trzeba przy tym umieszczać podpisu autora, choć dodanie go będzie miłym gestem. Zastanawiacie się zapewne gdzie tkwi haczyk? Na czym zarabiają platformy udostępniające darmowe zdjęcia? Unsplash dostaje pieniądze za to, że wybrane marki promuje swój produkt na pięknych zdjęciach udostępnionych na stocku. Jest to bardzo łagodne lokowanie produktu w artykułach.
Polecamy wam również inne wartościowe bazy zdjęć:
- https://www.flickr.com
- https://pixabay.com
- https://digitalcollections.nypl.org
- https://www.istockphoto.com/pl
- https://www.shutterstock.com/pl
- https://www.dreamstime.com/free-images
- http://www.freedigitalphotos.net
- https://www.freeimages.com/pl
- https://freerangestock.com
- https://www.publicdomainpictures.net/en/
Naszą ideą jest sprawiać, aby proces edukacji był czymś atrakcyjnym i inspirującym. W następnych artykułach rozwiniemy ten temat, pokazując przydatne narzędzia do tworzenia grafik, infografik, oraz wspomagające pracę nauczyciela w mediach społecznościowych.
Najlepsze jest pixabay.com. Od wielu lat korzystam z ich zdjęć i grafik.
Tak, to świetna strona!