Instagram dla nauczycieli – sprawdzone porady od @Magdawizualnie

Instagram to fotograficzny serwis społecznościowy przeznaczony do zamieszczania zdjęć i krótkich opisów. Zdjęcia – najlepiej kwadratowe muszą być opatrzone tzw. hasztagami, czyli słowami kluczowymi poprzedzonymi znakiem #, a opisy nie mogą być dłuższe niż 2200 znaków.

Instagram, daje ogromne możliwości. Może być platformą nawiązywania kontaktów, wymiany inspiracji, doświadczeń, przepisów prawnych dotyczących karty nauczyciela.

Jak zacząć swoją przygodę z pokazywaniem swojej pracy na Instagramie?

Nasza ambasadorka Magda Wizualnie podaje swoje sprawdzone metody na temat tego jak działać na Instagramie. Magda z pasją uczy matematyki opowiadając o jej zasadach poprzez obrazy. Jest autorką graficznych notatek, oraz kursów dla nauczycieli. Instagram jest świetnym narzędziem do promowania tego typu działań.

Instagram dla nauczycieli – sprawdzone porady od @Magda wizualnie
Magda Łukasik

W jaki sposób obrazy wspierają proces uczenia się?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że myślimy obrazami. Gdy ktoś wspomni przy nas, na przykład o czekoladzie, nie pojawia się w naszej głowie ciąg pozłacanych liter “czekolada”, a raczej zobaczymy obraz naszej ulubionego słodkiego przysmaku. Jest to podstawa myślenia wizualnego. Myślenie wizualne wspiera nie tylko zapamiętywanie, lecz także rozumienie pojęć. Sięgając po to narzędzie, możemy pokazać uczniom w sposób wizualny, że 1 złoty to 100 groszy, jak na poniższym zdjęciu:

Możemy również stworzyć notatkę wizualną (sketchnotkę, rysnotkę). Główną zasadą tworzenia takiej notatki jest dołączanie obrazu do tekstu. Stosowanie takich notatek ma dodatkową korzyść – trenowanie kreatywności.

Dlaczego wybrałaś działania na instagramie?

Konto na Instagramie prowadzę od 2017. Założyłam je z ciekawości, aby zobaczyć czym różni się od Facebooka. Początkowo korzystałam z niego tylko w celach prywatnych, jednak po pewnym czasie zauważyłam w innych mediach jak wielu jest tam zagranicznych nauczycieli i obserwowałam coraz więcej kont. Inspirowałam się. W pewnym momencie stwierdziłam, że na pewno niebawem w Polsce zacznie się taki trend i postanowiłam nadać kontu konkretny kierunek. Na sam początek polecam zaobserwować profile takie jak: rise.over.run , iteachalgebra oraz texasmathteacher. Więcej profili polecam w napisanym przeze mnie artykule “ Matematyka na Instagramie: jak nauczyciel może działać na IG”.

Jakie są zasady tworzenia treści na Instagramie?

Zanim zaczniemy prowadzić swoje konto, zastanówmy się, jaki kontent chcemy umieszczać. Jest to bardzo ważne. Często można spotkać konta, gdzie ktoś chce pokazywać swoje produkty, a w BIO widoczne są informacje osobiste. Pamiętajmy, że inni użytkownicy przychodzą do nas po inspiracje. Liczą się tutaj przyciągające uwagę zdjęcia, ciekawe opisy i stosowane hasztagi. Jeżeli chcemy przemycić trochę prywatnego życia, idealnie nadaje się do tego instastories. Warto też od czasu do czasu dodać własne zdjęcie, w końcu lubimy kontakt z żywym człowiekiem.

Instagram dla nauczycieli – sprawdzone porady od @Magda wizualnie
Karta pracy dla uczniów piątej klasy. Autor: Magda Łukasik

Jakie korzyści daje konto na Instagramie?

Korzyści z działania na Instagramie jest całkiem sporo. Na początku, gdy rozkręcamy swój profil poznajemy różne aplikacje, takie jak na przykład Canva oraz uczymy się robić zdjęcia. Są to umiejętności, które zostaną z nami po ewentualnym upadku Instagrama. Jest nas łatwiej znaleźć i docieramy do zupełnie innych osób niż w przypadku Facebooka. Z mojej perspektywy zwiększa się także liczba współprac. Mimo, że swoją stronę prowadzę już od trzech lat, to dopiero po dołączeniu do społeczności Instagrama otrzymuję ciekawe oferty współprac.

Co Cię inspiruje przy tworzeniu kreatywnych treści?

Bardzo często są to inni ludzie. Obserwuję wiele różnych osób na Facebooku, Instagramie i Pintereście i zastanawiam się, jak one coś zrobiły a potem staram się zrobić coś po swojemu. W wyniku takich prób, powstają różne treści. Gdy w mojej głowie dzieje się już zbyt wiele, zrzucam wszystkie pomysły na kartkę i tworzę mapę myśli lub notatkę typu “popcorn”. Wracając po pewnym czasie do zapisanych pomysłów, generują się nowe. Codziennie tworzenie notatek wizualnych bardzo wspiera ten proces kreatywny.

Instagram dla nauczycieli – sprawdzone porady od @Magda wizualnie
Sketchnotki Magdy

Czy możesz polecić swoje ulubione hashtagi, które promują Twoje treści na Instagramie?

Moje ulubione hasztagi na Instagramie to: #nauczycielwsiecipl, #nauczycielwsieci, #nauczycielmatematyki, #nauczyciel, #notatkiwizualne, #myśleniewizualnie, #pięknogeometrii, #instanauczycielka, #sketchnotki #sketchnotkimatematyczne i oczywiście #złotynauczyciel.

​Dziękuję Ci za rozmowę.

Dziękuję.

Dziękuję Ci za rozmowę Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *