„Połączenie rysunku i tekstu jest duetem idealnym dla naszego mózgu.”- wywiad z Anetą Górczyńską

Aneta Górzyńska uczy biologii, przyrody i geografii. Wychodząc z założenia, że człowiek jako inteligentna część tego świata powinien poznać podstawy jego funkcjonowania, stara się zarazić uczniów swoją fascynacją tworząc piękne pomoce naukowe. Od jakiegoś czasu fascynuje ją sketchnoting. Rysuje notatki graficzne dla uczniów,  tworzy również bazę materiałów dla nauczycieli. Na platformie zlotynauczycel.pl możecie znaleźć jej prace pod nazwą profilu: „biologia_podstawy”.

Aneta Górzyńska

Co spowodowało, że zdecydowałaś się zostać nauczycielem?

Nigdy nie marzyłam o tym, aby zostać nauczycielem. Ta decyzja dorastała we mnie długo. Po skończeniu szkoły średniej nie wiedziałam, czego od życia chcę. Nigdy też nie pomyślałam, że będę studiowała biologię. Ukończyłam ekonomik, z biologią pożegnałam się w szkole podstawowej. Pierwsze studia, które ukończyłam, nie miały nic wspólnego ani z biologią, ani z edukacją. Dopiero kolejne studia podyplomowe z przyrody wzbudziły we mnie ciekawość tą nauką i dlatego zdecydowałam się studiować ten kierunek.

Co Cię inspiruje do tworzenia materiałów na lekcje?

Przede wszystkim to, że moje materiały odbierane są bardzo pozytywnie. To niezwykle ważne i zarazem motywujące do dalszej pracy. Zarówno uczniowie, jak i inni nauczyciele biologii dają mnóstwo pozytywnych zwrotnych informacji. Słowa takie jak „wspaniałe prace” „piękne” „wykorzystam z pewnością na swoich lekcjach” są dla mnie motywatorem do tworzenia kolejnych i ulepszania poprzednich rysunków, kart pracy czy tworzenie nowych sketchnotek.

Oceny nie odzwierciedlają wiedzy czy umiejętności ucznia

Czy możesz opowiedzieć o jasnych i ciemnych strony pracy w szkole?

Jak w każdej pracy takie są, nie da się tego uniknąć. Jasne strony pracy w szkole to przede wszystkim praca z dziećmi w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa.

Druga strona jest taka, że praca nauczyciela jest niedoceniana. Zawód ten kojarzony jest z wolnymi weekendami, feriami, wakacjami i kilkunastogodzinnym tygodniem pracy, natomiast nikt nie zastanawia się nad tym, ile ten nauczyciel wkłada pracy poza etatowymi godzinami w przygotowanie materiałów. Nieliczni potrafią to docenić, za co ogromne dzięki.

Nagonasienne – klasa 5 – sketchnotka KP. Autorka: Aneta Górzyńska

Co zmieniłabyś w polskiej rzeczywistości szkolnej?

Bardzo trudne pytanie. Wiele jest takich rzeczy, ale wiem też, że nie mam na to wpływu. Gdybym jednak miała, to zrezygnowałabym z oceniania. Oceny wprowadzają pewien rodzaj rywalizacji, często niezdrowej. Oceny nie odzwierciedlają rzetelnej wiedzy czy umiejętności ucznia.

Dołożyłabym również dodatkową godzinę. Często brakuje czasu na zajęcia terenowe, wyjścia edukacyjne do parku, a kontakt z naturą jest bezcenny.

Korzyści tworzenia autorskich materiałów przez nauczycieli

Sprzedajesz bardzo wartościowe materiały na naszej platformie. Jakie widzisz korzyści z tego typu działań?

Cieszy mnie fakt, że moje materiały są tak dobrze odbierane. Połączenie rysunku i tekstu dla naszego mózgu jest duetem idealnym. Jeden z psychologów pisał, że „90% informacji przesyłanych do mózgu to informacje wizualne. Są one przetwarzane przez mózg dużo szybciej niż tekst, gdyż mózg jest przyzwyczajony do przetwarzania obrazów. Ludzie pamiętają 80% z tego co widzą, a jedynie 20% z tego co czytają. Materiały, które udostępniam i sprzedaję na platformie,  tworzę dla siebie i swoich uczniów, wkładam w to mnóstwo serca i pracy. Narysowanie sketchnotki to czasami kilka godzin rysowania, poprawiania, dorysowywania albo zmazywania, a to wszystko po to, żeby notatka była czytelna i zawierała kluczowe informacje. Skoro pomagają mi w pracy nauczyciela, moim uczniom w przyswojeniu tematu czy zrozumieniu trudnych treści. Skoro sięgają po nie inni nauczyciele i wykorzystują w swojej pracy, to oznacza, że robię coś dobrze. Jakie widzę korzyści? Cieszy mnie fakt, że mogę pomóc.

Paprotniki – klasa 5 sketchnotka. Autorka: Aneta Górzyńska

Twoje motto, jeśli chodzi o pracę z dziećmi?

Wiele jest takich. Zależy od dnia, nastawienia, humoru itp. Mogłabym napisać znacznie więcej niż jedno. Napisze moje ulubione, które powtarzam sobie w zależności od sytuacji.

„Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci gdzie patrzeć, ale nie powiedzą Ci, co widzieć”

„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”

„Mierny nauczyciel mówi. Dobry nauczyciel wyjaśnia. Lepszy nauczyciel demonstruje. Doskonały nauczyciel inspiruje” i ostatnie. Jeśli ktoś myśli, że nauczycielem zostaje się dla pieniędzy, to się myli

„Nauczanie nie jest zawodem, to pasja”.

Ssaki – klasa 6 – prezentacja. Autorka: Aneta Górzyńska

Co chciałabyś powiedzieć nauczycielom, którzy zaczynają pracę w szkole?

Na to pytanie odpowiem cytatami, które również są mi bliskie. „Nauczanie nie jest zawodem, to pasja. Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Tak się czuję i życzę tego każdemu. Jeśli nie kochasz tego, co robisz, to masz dwa wyjścia, zmień to robisz, albo zmień to co kochasz.”

Dziękuję za inspirującą rozmowę i życzę rozpościerania skrzydeł – Twoich i dzieci 🙂

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *