„Dobry nauczyciel wyjaśnia. Bardzo dobry nauczyciel demonstruje. Wspaniały nauczyciel inspiruje.” – wywiad z Martą Czyrkiewicz.

Kim jest dobry, czy nawet wspaniały nauczyciel? Taki, który  potrafi zainspirować ucznia, czy rozbudzić w nim pasję. Marta Czyrkiewicz pokazuje, że matematyka może być fascynująca i łatwa.  Aby uprzyjemnić naukę, stosuje metody mnemotechniki i manipulatory matematyczne. Na naszej platformie znajdziecie ją jako „Inspire – Matematyka Szkoła Podstawowa ”

Marta Czyrkiewicz

Co spowodowało, że zdecydowałaś się zostać nauczycielem? 

Skończyłam studia pedagogiczne, jednak przez wiele lat pracowałam w korporacjach. Każdego dnia coraz bardziej upewniałam się, że taka praca ogranicza moje możliwości i zabija kreatywność. Wiele dzieci ma problem z matematyką, nie z ich winy. Od zawsze byłam zwolennikiem nauczania metodą Montessori. Sama lepiej uczę się poprzez praktykę i wizualizację. Chciałam pokazać, że matematyka może być ciekawa i łatwa. Rzuciłam pracę w korporacji i zdecydowałam się na prywatne nauczanie matematyki. Uwielbiam stosować mnemotechniki i manipulatory matematyczne. Okazuje się, że wystarczy dodać trochę kolorów i pozwolić dziecku na eksperymentowanie, aby samo znalazło rozwiązanie. Założyłam swoją stronę na FB i zaczęłam tworzyć pomoce matematyczne. Czerpałam inspiracje z zagranicznych portali. Większość moich uczniów kładzie duży nacisk na język angielski, dlatego też tworzę materiały w tym języku. Udzielając się na zagranicznych forach, zauważyłam, że sprzedawanie materiałów przez nauczycieli i wykorzystywanie ich przez innych jest bardzo popularne.

Takim sposobem trafiłam na stronę Teachers Pay Teachers i mam już tam ponad 130 swoich materiałów i gier. W USA, jak i na całym świecie jest to bardzo popularne. Dlaczego? Jeśli stworzymy coś dla swoich uczniów, to czemu miałoby to lądować w szufladzie? Może warto zaoferować to innym nauczycielom za kilka złotych i sprzedać np. 100szt? Z drugiej strony patrząc, gdy nie mamy czasu na przygotowanie czegoś i mamy wydać 3-5zł na gotową prezentację lub grę, możemy zaoszczędzić wiele godzin. Dlatego też ucieszyłam się, gdy powstał Złoty Nauczyciel, bo daje to możliwość rozpowszechnienia świetnych materiałów wielu nauczycieli „za grosze”.

Materiał Marty na zlotynauczyciel.pl WIELKANOCNA GRA – POLOWANIE NA PISANKI – Rozwiązywanie Równań (edytowalna w Arkuszach Google lub w Excelu)

Co daje Ci najwięcej satysfakcji w Twojej pracy? 

Mina ucznia, który zrozumiał zagadnienie i nie wierzy, że to było takie proste. Podziękowania innych nauczycieli z całego świata, którzy korzystają z moich materiałów i piszą o wielkim zaangażowaniu uczniów.  

Co Cię inspiruje do tworzenia materiałów na lekcje? 

Zdalne nauczanie oraz problemy uczniów. Uwielbiam kombinować w Arkuszach i Prezentacjach Google lub w Excelu i PowerPointcie. Można tam tworzyć świetne gry i escape roomy całkowicie za darmo, bez kupowania jakichkolwiek aplikacji.  Staram się tworzyć również wirtualne manipulatory, aby uczniowie mogli praktycznie dotknąć matematyki i ją zrozumieć. Czerpię również inspiracje z zagranicznych portali oraz z życia codziennego. Jak tylko coś mi przyjdzie do głowy, to zapisuję, aby potem to wykorzystać. Obecnie mam mnóstwo pomysłów, ale brak czasu na realizację ich wszystkich. Sukcesywnie będę dodawać materiały w wersji polskiej, ale zapraszam do zerkania na moją zagraniczną ofertę. Jeśli tylko coś Wam się spodoba, mogę to przerobić na polską wersję i dodać na ZlotyNauczyciel.pl.

Materiał Marty na zlotynauczyciel.pl Mnożenie pisemne – Króliczek – UKRYTY OBRAZEK

Co zmieniłabyś w polskiej rzeczywistości szkolnej?

Chciałabym, aby uczniowie mogli już w młodszych klasach podążać za tym, co lubią, co ich interesuje. Żeby dorośli zrozumieli, że nie trzeba mieć samych piątek, że nie da się być orłem z każdego przedmiotu. Nauczyciele powinni inspirować dzieci do nauki, a nie je zmuszać. W korporacjach często wykorzystuje się teorię ról zespołowych Belbina. Czemu nie wprowadzić tego już w szkołach? Każdy jest lepszy w czymś innym i mógłby to pokazać poprzez odpowiednią rolę w projekcie klasowym. Dzieci powinny również pracować zespołowo nad projektami, aby każdy mógł się wykazać w dziedzinie, w której czuje się mocny. Spowodowałoby to podwyższenie samooceny uczniów i motywacji do nauki.

Materiał Marty na zlotynauczyciel.pl Puzzle Tarsia – Plaster Miodu – Mnożenie i Dzielenie w zakresie 100

Sprzedajesz bardzo wartościowe materiały na naszej platformie. Jakie widzisz korzyści z tego typu działań? 

Skupiam się na połączeniu edukacji z zabawą. Grywalizacja/gamifikacja to wykorzystanie mechanizmów znanych z gier np. do pobudzania do nauki. Tworzę wirtualne gry i escape roomy, które motywują uczniów do rozwiązywania zadań poprzez zdobywanie punktów, przechodzenie do kolejnych etapów i wygrywanie. Stworzenie wciągającej fabuły powoduje, że dziecko chce przejść dalej i samo sięga do książek, aby znaleźć poprawny wynik. Każdy z nas potrzebuje motywacji, więc dlaczego nie motywować dzieci do nauki poprzez połączenie jej z grami?

Materiał Marty na zlotynauczyciel.pl ZRÓB SWOJĄ KARTKĘ NA DZIEŃ MAMY ONLINE (Prezentacje Google lub PowerPoint) WIRTUALNA ZABAWA

Twoje motto, jeśli chodzi o pracę z dziećmi? 

Cytat: William Arthur Ward “The mediocre teacher tells. The good teacher explains. The superior teacher demonstrates. The great teacher inspires.”

”Przeciętny nauczyciel opowiada. Dobry nauczyciel wyjaśnia. Bardzo dobry nauczyciel demonstruje. Wspaniały nauczyciel inspiruje”.  

Co chciałabyś powiedzieć osobom, które zaczynają pracę w szkole? 

Postarajcie się patrzeć oczami dziecka. Nie zawsze recytowanie książki i uczenie się jej na pamięć jest najważniejsze. Może czasem warto przedstawić to na wesoło, bez wielkich i trudnych słów. Może warto zrobić taki eksperyment i zobaczyć, czy więcej uczniów zapamięta wtedy dany temat? Nikt nie musi być perfekcyjny, każdy może mieć zły dzień. Dajmy uczniom drugą szansę i naszą pomocną dłoń. Nie gońmy za materiałem, bo tak trzeba. Zatrzymajmy się przy temacie na dłużej, jeśli tego wymaga. Pokażmy to w inny sposób następnego dnia. Dajmy możliwość wykazania się uczniom, może pokażą nam swój sposób rozumowania i pomogą innym to zrozumieć.

Dziękuję Ci za wartościową rozmowę!

Dziękuję.

Zapraszamy na strony Marty:

Fb Inspire Matematyka

Złoty Nauczycie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *