Kreatywne matematyczne karty: Co wolisz..? – pole powierzchni i objętość graniastosłupów (prostopadłościany, sześciany, graniastosłupy proste)

Materiał cyfrowy

Chcesz zrobić lekcję z efektem WoW i dać uczniom wybór, wzbudzić ciekawość i pokazać matematykę wokół nas?

Karty możesz wykorzystać jako kreatywne rozgrzewki, zadania na wyjście, matematyczne pogadanki, spiralne powtórki, (Bell ringers, Exit tickets, Number talks, Spiral review), zadania do pracy w grupie, zadania na sprawdzian, wklejki do zeszytu lub po prostu ciekawe zadania na lekcję.

Co wolisz..? Który kawałek ciasta jest dla Ciebie bardziej interesujący, taki który ma większą powierzchnię oblaną czekoladą? Który basen szybciej napełnisz wodą? Czy szybciej nazbierasz 4 litry jagód, czy 2 pojemniki? A może lubisz fondue serowe? Świeczki, mydełka, plaster miodu i wiele innych pomysłów na pole powierzchni i objętość graniastosłupów dla klas 5-8.

Zadania są o różnym poziomie, od tych najprostszych dla klasy 5 (nawet 4) do zadań dla klasy 8 z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa. 

Zadania są edytowalne, więc można dowolnie zmieniać liczby i z 1 zadania zrobić dużo różnych wersji liczbowych. 

Możesz wykorzystać jako:

-Bell Ringer – matematyczna rozgrzewka na początku lekcji, czyli wciągające zadanie, które natychmiast wzbudza ciekawość uczniów. 

-Exit Ticket, czyli podsumowujące zadanie wykonywane na zakończenie lekcji przed dzwonkiem, aby zobaczyć, czy Twoi uczniowie naprawdę zrozumieli pojęcia matematyczne, które były na lekcji.

-Number Talks, czyli matematyczne pogadanki. Najpierw oszacujcie bez obliczeń i niech każdy przedstawi swoje pomysły podejścia do estymacji. Na koniec wykonajcie obliczenia.

-Spiral Review na lekcjach matematyki, czyli przeplataj bieżące tematy z wcześniejszymi. Nie ma znaczenia, jaki temat obecnie przerabiasz na lekcji, poświęć kilka minut na zadanie z innego działu.

-Zadania do pracy w grupie, zadania na sprawdzian, wklejki do zeszytu, itp.

Zawartość: 30 kart „Co wolisz..?”. Każda karta składa się z 2 opcji do wyboru, zatem razem mamy 60 przykładów.

Zagadnienia:

-Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

-Objętość prostopadłościanu.

-Objętość prostopadłościanu – litry.

-Pole powierzchni graniastosłupa.

-Objętość graniastosłupa.

-Objętość i pole powierzchni graniastosłupa – zadania, w których należy skorzystać z twierdzenia Pitagorasa lub wynikających z tego twierdzenia wzorów.

-Zamiana jednostek.

Produkt zawiera (pliki do pobrania):

– Edytowalna wersja w PowerPoint™.

– Wersja do druku w PDF + odpowiedzi.

Może Cię również zainteresować:

Kategorie ogólne Szkoła podstawowa (klasy 4-8)
Klasa/wiek Klasa 5, Klasa 6, Klasa 7, Klasa 8
Przedmiot Matematyka
Dokumenty .pdf
Pliki graficzne
Pliki wideo
Pliki audio
Download Tag , , , , , ,
Instrukcja
Liczba stron wraz z stroną tytułową 17
Czy materiał zawiera odpowiedzi? Tak
Przeznaczenie materiału dla nauczyciela, dla rodzica
Dodatkowe notatki dla rodzica
Średni czas aktywności do 45 min
Informacje dodatkowe dotyczące czasu aktywności Karty można wykorzystać pojedynczo, razem jest 30 kart po 2 opcje do wyboru, czyli 60 zadań.

Inspire Math Matematyka

Jestem nauczycielką matematyki, która mnie fascynuje i jest moją pasją. Prowadzę lekcje logiki i projekty matematyczne. Co roku biorę udział w kilku konferencjach australijskich i amerykańskich, z których czerpię mnóstwo inspiracji na kreatywne metody nauczania.

Tworzę matematyczne materiały edukacyjne dla nauczycieli z całego świata (USA, Australia, Włochy, Indie, Polska). Głównie skupiam się na amerykańskim stylu nauczania, czyli na grywalizacji, nauczaniu projektowym, zastosowaniu matematyki w życiu codziennym, nauczaniu przez odkrywanie oraz na połączeniu matematyki ze sztuką.

Prowadzę grupę dla nauczycieli i bloga matematycznego na Facebooku i Instagramie - Inspire Math Matematyka, na którym znajdziecie wiele pomysłów na „inne” lekcje matematyki, nauczanie projektowe skupiające się na kompetencjach przyszłości i matematykę po angielsku.

Jestem ambasadorką portalu Zlotynauczyciel.pl i członkiem Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. 

Prowadzę warsztaty i webinary dla nauczycieli oraz występuję jako prelegentka na różnych konferencjach, m. in. Krajowe i Regionalne Konferencje SNM, Konferencja EMPATYCZNA EDUKACJA, Ogólnopolska Konferencja „Grywalizacja w edukacji”, IX Międzynarodowa konferencja „Innowacyjne rozwiązania w edukacji” organizowana przez EduMagic (Rumunia), Międzynarodowa konferencja dot. dydaktyki matematyki CME’24.

Jestem trenerką w NODN Progresfera oraz trenerką metody „Myślącej klasy” (BTC) w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęłam II miejsce w konkursie Edukacja Jutra 2023 Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju na najlepszy scenariusz zajęć popularyzujący wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Brałam udział w Szkole Prototypowania „STEAM” – 5-dniowe warsztaty tworzenia pomocy naukowych skoncentrowane na rozwijaniu kompetencji XXI wieku, w tym m.in. kreatywności i współpracy organizowane w ramach programu „Nauka dla Ciebie” Centrum Nauki Kopernik.

Więcej na moim blogu: inspire-math.com.

Napisz recenzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *